Japonia i Korea Południowa mają uzgodnić na początku przyszłego miesiąca połączenie swoich radarów za pośrednictwem amerykańskiego systemu w celu udostępniania w czasie rzeczywistym informacji o północnokoreańskich pociskach balistycznych – przekazała we wtorek agencja prasowa Reuters.

Ministrowie obrony Japonii, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych planują osiągnąć porozumienie na marginesie azjatyckiego szczytu obronnego, który odbędzie się w Singapurze na początku przyszłego miesiąca – przekazała agencja prasowa Reuters. Japonia i Korea Południowa mają uzgodnić połączenie swoich radarów za pośrednictwem amerykańskiego systemu w celu udostępniania w czasie rzeczywistym informacji o północnokoreańskich pociskach balistycznych.

Rzecznik japońskiego rządu, Hirokazu Matsuno, powiedział, że nie podjęto jeszcze żadnej decyzji w sprawie planowanej umowy.

Biuro prezydenta Korei Południowej poinformowało, że kraj ten utworzy grupę z Japonią i Stanami Zjednoczonymi w celu wymiany informacji o rakietach Korei Północne.

Rzecznik ministerstwa obrony Korei Południowej powiedział na wcześniejszej odprawie, że trzy kraje prowadzą rozmowy w celu zwiększenia wymiany informacji, ale nic nie zostało sfinalizowane.

Ponieważ Korea Północna wystrzeliwała pociski balistyczne w bezprecedensowym tempie w ubiegłym roku, trzy kraje w listopadzie zgodziły się przyspieszyć wymianę informacji. Japonia i Korea Południowa są niezależnie połączone z systemami radarowymi Stanów Zjednoczonych, ale nie ze sobą.

Stosunki między azjatyckimi sojusznikami Stanów Zjednoczonych zacieśniły się w ostatnich miesiącach w obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej. Wznawiając swoją „dyplomację wahadłową”, premier Japonii Fumio Kishida spotkał się w niedzielę w Seulu z prezydentem Korei Południowej Yoon Suk Yeolem, gdzie potwierdzili postępy we współpracy obronnej.

Ministrowie obrony z Japonii i Korei Południowej oddzielnie organizują spotkanie na marginesie IISS Shangri-La Dialogue, które odbędzie się w Singapurze w dniach 2-4 czerwca, na pierwszym takim spotkaniu od listopada 2019 r.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply