Według źródeł agencji prasowej Reuters, Iran przekazuje sygnały o swojej gotowości do nieformalnych negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie porozumienia nuklearnego.

Jak poinformował w czwartek Reuters, źródła agencji wśród europejskiej dyplomacji twierdzą, że Iran przekazuje sygnały o swojej gotowości do nieformalnych  negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie porozumienia nuklearnego.

„Sprawy idą w dobrym kierunku, a w tym tygodniu, a zwłaszcza w ostatnich kilku dniach, otrzymaliśmy pozytywne sygnały” – przekazało agencji źródło we francuskiej dyplomacji. „Widzimy ruchy, których nie widzieliśmy w ostatnim czasie”.

Źródło dodało, że celem jest zgromadzenie wszystkich stron przy stole negocjacyjnym przed rozpoczęciem irańskiego nowego roku, 20 marca. „Dokładamy wszelkich starań, aby to spotkanie odbyło się w ciągu kilku dni lub tygodni” – poinformował kontakt agencji prasowej.

Drugie europejskie źródło również stwierdziło, że pojawiły się pozytywne sygnały ze strony irańskiej. „Dobrze, że Irańczycy wciąż rozmawiają” – cytuje Reuters.

Jednak jak informowaliśmy w niedzielę, Iran odrzucił możliwość nieformalnych rozmów z USA i UE w kwestii powrotu do porozumienia nuklearnego z 2015 roku jeśli USA nie zniosą wszystkich jednostronnych sankcji.

„Biorąc pod uwagę ostatnie działania i oświadczenia Stanów Zjednoczonych i trzech mocarstw europejskich (Francji, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec) Iran nie uważa, by był to odpowiedni czas na nieformalne spotkanie z tymi państwami, które zostało zaproponowane przez szefa unijnej dyplomacji” – oświadczył rzecznik irańskiego resortu spraw zagranicznych Said Chatibzadeh.

Iran i Stany Zjednoczone są w sporze o to, kto powinien zrobić pierwszy krok w celu ożywienia porozumienia z 2015 roku. Iran nalega, aby Stany Zjednoczone najpierw zniosły sankcje byłego prezydenta Donalda Trumpa, podczas gdy Waszyngton mówi, że Teheran musi najpierw przywrócić zgodność z umową.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Na mocy porozumienia z głównymi mocarstwami z 2015 roku, Iran zaakceptował ograniczenia swojego programu nuklearnego w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji. Waszyngton ponownie nałożył sankcje po tym, jak Trump zrezygnował z umowy w 2018 roku, a Iran zareagował naruszeniem niektórych ograniczeń nuklearnych umowy.

W środę rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price poinformował, że cierpliwość Stanów Zjednoczonych wobec Iranu w sprawie powrotu do porozumienia nuklearnego „nie jest nieograniczona”.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz