Grupa Republikanów w Izbie Reprezentantów USA pod przywództwem Marjorie Taylor Greene obiecała w czwartek walczyć z pomocą dla Ukrainy – poinformowała stacja CNN.

Jak poinformowała stacja CNN, Grupa Republikanów w Izbie Reprezentantów USA pod przywództwem Marjorie Taylor Greene obiecała w czwartek walczyć z pomocą dla Ukrainy.

Powiedziała na konferencji prasowej, że podjęła próbę wymuszenia głosowania nad rezolucją zobowiązującą administrację Bidena do dostarczenia wszystkich dokumentów związanych z udzieloną już Ukrainie pomocą.

„Czy Ukraina jest teraz 51. stanem Stanów Zjednoczonych Ameryki i jakie stanowisko zajmuje  Zełenski w naszym rządzie?” – pytała Marjorie Taylor Greene na konferencji prasowej. „Nie zagłosuję za nawet jednym dolarem więcej dla Ukrainy” – powiedział Matt Gaetz.

Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie 18 miliardów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa, odkąd Rosja rozpoczęła w lutym inwazję na pełną skalę na swojego prozachodniego sąsiada.

W środę po wirtualnym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (Ramstein-7) sekretarz obrony USA, Lloyd Austin, zapowiedział kolejne wsparcie dla Kijowa. „Właśnie zakończyliśmy siódme spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. To było kolejne bardzo udane spotkanie” – szef Pentagonu.

Austin przypomniał, że posiedzenie odbyło się w tle rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę, biorąc na cel przede wszystkim infrastrukturę krytyczną ukraińskiego systemu energetycznego.

Sekretarz obrony USA podkreślił, że wtorkowy, zmasowane ostrzał rakietowy jedynie wzmocnił determinację międzynarodowych partnerów do wspierania Ukrainy.

Szef Pentagonu wymienił w tym kontekście przykłady militarnego wsparcia dla Ukrainy. Zwrócił uwagę, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Szwecja udzieli Ukrainie pomocy wojskowej i humanitarnej o łącznej wartość ponad 350 mln dolarów, z czego na pomoc wojskową – 3 mld koron, czyli 286 mln dolarów. Nie zdradzono jednak, co wchodzi w jego skład. Szwedzki rząd powołał się na „tajemnicę operacyjną”. Przyznano jedynie, że pomoc obejmuje systemy obrony powietrznej i amunicję, a także przyrządy celownicze. Ponadto, w ramach pomocy militarnej Szwedzi przekażą ukraińskim żołnierzom także zimową odzież i namioty. Według części mediów, Ukraina otrzyma też transportery opancerzone.

Kanada zaoferowała, że przekaże Ukraińcom dodatkowe wsparcie wojskowe o wartości 500 mln dolarów kanadyjskich. Władze kanadyjskie potwierdziły też, że są czołowym dostawą zimowego sprzętu i umundurowania dla ukraińskich żołnierzy.

Austin wymienił też udział Niemiec, które dostarczyły amunicję do systemów artylerii rakietowej MARS II. Dodał też, że Grecja planuje dostarczyć Ukraińcom dodatkową partię amunicji kal. 155 mm.

Z Polski trafi dodatkowa amunicja do czołgów i artylerii oraz systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu.

Kresy.pl/CNN

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz