„Według statystyk większość uczniów w skali ogólnopolskiej uczęszcza na lekcje religii” – powiedział dr hab. Marcin Jewdokimow, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.
Wbrew popularnym opiniom dotyczących lekcji religii, na te zajęcia chodzi wciąż znaczna część uczniów. Największy odsetek uczniów chodzących na te zajęcia odnotowano w diecezji przemyskiej (96,5 proc.), tarnowskiej (96,3 proc.), rzeszowskiej (94,9 proc.). „Nie można zatem powiedzieć, że w całej Polsce odnotowujemy gwałtowny spadek uczniów uczęszczających na katechezę. W wielu diecezjach nie zaobserwowaliśmy takich tendencji, a uczniów zainteresowanych katechezą szkolną znacząco nie ubywa, zaproponowane zmiany mają uderzyć także w te rejony Polski, gdzie widać żywe zainteresowanie uczestnictwem w katechezie” – oświadczył dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.
Ogólnokrajowo, największy odsetek uczestniczących na lekcje religii jest wśród uczniów szkół podstawowych (88,9 proc.). W liceach ogólnokształcących uczestniczy nieco mniej uczniów, ale nadal większość (60,01 proc.). W technikach jest to z kolei 65,7 proc., a w szkołach branżowych I stopnia 63,7 proc. Sumując statystyki ze wszystkich szkół, w roku szkolnym 2022/2023 na zajęcia religii uczęszczało 80,3 proc. uczniów. Jest to niewielki spadek w stosunku do roku poprzedniego, kiedy było to 82 proc.
Kolejnym problemem, na który zwrócił uwagę Marcin Jewdokimow, jest kwestia katechetów. Z raportu wynika, że najliczniejszą grupę stanowią świeccy katecheci to 59,6 proc. Dopiero na drugim miejscu są księża diecezjalni (30,3 proc.) oraz siostry zakonne (6,5 proc.), zakonnicy (3,3 proc.), alumni lub diakoni (0,3 proc.).
Czytaj: „Stop dyskryminacji wierzących”. Protest katechetów w Warszawie
„To pokazuje, że ograniczenie etatów w tym zawodzie, w największym stopniu dotknie osób, które często prócz nauczania katechezy nie mają innego zatrudnienia oraz wykształcenia potrzebnego do podjęcia innego zawodu. Osoby te, z dnia na dzień, mogą stracić główne źródło dochodu, bez wcześniejszego przygotowania do tak ważnej życiowej zmiany” – dodał ekspert ISKK.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) im. ks. Witolda Zdaniewicza jest niezależnym ośrodkiem badań nad religijnością w Polsce kierowanym przez pallotynów. Samofinansują się prowadząc badania naukowe i społeczne.
KAI/Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!