Rekordowo ciepło na Grenlandii

Na arktycznej wyspie należącej do Danii odnotowano właśnie najwyższe temperatury w historii pomiarów.

Według Duńskiego Instytutu Meteorologicznego (DMI) na Grenlandii trwa właśnie najcieplejsze lato w historii prowadzenia pomiarów na tej należącej do Danii wyspie. Na zaliczającej się do regionu Arktyki wyspie odnotowano niedawno temperaturę 23 stopni Celsjusza, jak podał portal Dziennik.pl.

Jak zrelacjonował portal, temperatura od tygodni oscyluję wokół 20 stopni Celsjusza. To o około 10 stopni więcej niż średnia temperatura grenlandzkiego lata. Sytuacja taka spowodowała bardzo szybkie topnienie lądolodu, którym pokryte jest 81 proc. powierzchni największej wyspy świata nie uważanej za kontynent.

Przy obecnej temperaturze topnienie grenlandzkiego lądolodu uwalnia 8 bilionów litrów wody dziennie. Według badań przytoczonych przez portal, jest to objętość, która umożliwiłaby pokrycie warstwą wody o grubości 5 cm całej Florydy.

W styczniu swoje badania w tej kwestii opublikowała Unia Europejska. Wynika z niej, że przy tym tempie topnienia poziom oceanu światowego może podnieść się do 21o0 r. o 10-18 cm. Jeśli kiedykolwiek stopnieje cała pokrywa lodowcowa Grenlandii poziom ten podniesie się o 6-7 m.

“Topnienie jest znaczące” – powiedział w rozmowie z CNN Ted Scambos z National Snow and Ice Data Center na Uniwersytecie Kolorado w Boulder, którego wypowiedź przytoczył portal telewizji TVN – “27 lipca większość wschodniej połowy Grenlandii od północnego wierzchołka aż do jej południowego wierzchołka była w większości stopiona, co jest niezwykłe.”

“W ciągu ostatniej dekady widzieliśmy już, że topnienie powierzchniowe na Grenlandii stało się zarówno bardziej dotkliwe, jak i bardziej nieregularne” – powiedział z kolei Thomas Slater, glacjolog z Uniwersytetu w Leeds w północnej Anglii i współautor badańi – “Ponieważ atmosfera nad Grenlandią nadal się ociepla, wydarzenia takie jak wtorkowe ekstremalne topnienia staną się częstsze.”

Czytaj także: Premier Danii nie chce rozmawiać o sprzedaży Grenlandii. Trump odwołuje wizytę

wiadomosci.dziennik.pl/tvn24.pl/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. tagore
    tagore :

    Po tysiącu lat niedługo może uda się im zasiać i zebrać owies, według eko jeleni
    za czasów Eryka Rudego intensywna emisja przemysłowa Co2 spowodowała takie ocieplenie klimatu? A swoją drogą ciekawe co się stanie z Niemcami jak ich “gambit” klimatyczny nie wypali.Miło by było gdyby doszło do powstania Bawarii jako niezależnego Państwa.