Władze Kirgistanu chcą otwarcia w swoim państwie filii rosyjskiego uniwersytetu. Po stronie rosyjskiej także są chętni do takiej inicjatywy.

Członkowie Rady Kazańskiego Uniwersytetu Federalnego (KFU) opowiedzieli się za otwarciem filii swojej uczelni w stolicy Kirgistanu – Biszkeku, podał w niedzielę portal 24.kg. Podkreślił on, że rada podjęła taką decyzję jednogłośnie, a w jej posiedzeniu uczestniczył szef władz Republiki Tatarstanu Rustam Minnichanow oraz zastępca szefa administracji prezydenta Kirgistanu Żeniszbek Aszankułow.

„Rustam Minnichanow, podkreślając wagę rozszerzenia współpracy z Kirgistanem na płaszczyźnie gospodarczo-handlowej, naukowej i społecznej, oświadczył, że stworzenie filii Kazańskiego Uniwersytetu Federalnego w Kirgistanie będzie sprzyjać wzmocnieniu dwustronnych relacji między Kirgistanem i Rosją.” – podała ambasada środkowazjatyckiej republiki w Moskwie. Szef władz Tatarstanu osobiście poprosił członków uniwersyteckiej rady o poparcie takiej inicjatywy.

24.kg przypomina, że już wcześniej podejmowano próby organizacji filii rosyjskiego uniwersytetu w Kirgistanie. W grę wchodził prestiżowy Moskiewski Państwowy Uniwersytet im. A. Łomonosowa. Jednak jego rektor Wiktor Sadowniczyj powiedział w 2019 r., że sześć razy podejmował decyzję o zgodzie na stworzenie filii w Kirgistanie, ale tamtejsze władze nie przejawiły żadnej inicjatywy w realizacji planu.

Temat stworzenia takiej filii wybrzmiał ponownie w czasie spotkania nowego prezydenta środkowoazjtyckiej republiki Sadyra Żaparowa z Minnichanowem w lutym bieżącego roku. Rozmawiali o tym także premierzy Kirgistanu i Tatarstanu w kwietniu.

Żaparow po dojściu do władzy na fali zeszłorocznej rewolucji, z pierwszą zagraniczną wizytą udał się do Moskwy, gdzie deklarował wolę utrzymywania „przyjaźni z Rosją” i znaczącej roli języka rosyjskiego w życiu Kirgizów. Żaparow wywodzi się z północnego obwodu issykkulskiego. Tamtejsza ludność jest bardziej zrusyfikowana niż ludność południa Kirgistanu, a klany północne orientują się na współpracę z Rosją, inaczej niż południowe, preferujące Chiny.

Kazański Federalny Uniwersytet działa od 1804 r. Uznawany jest za jedną z najlepszych rosyjskich uczelni wyższych. Kazań jest stolicą Tatarstanu. Największej muzułmańskiej republiki Federacji Rosyjskiej.

24.kg/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz