Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełnski podpisał w poniedziałek ustawę, która przyznała status kombatantów członkom ochotniczych formacji walczących w Donbasie.

O podpisaniu ustawy poinformowała ukraińska agencja informacyjna UNIAN za służbą prasową Ministerstwa do Spraw Kombatantów, Terytoriów Tymczasowo Okupowanych i Osób Przesiedlonych Wewnętrznie. Nowe przepisy przyznają oficjalny status “uczestnika działań bojowych” członkom ukraińskich ochotniczych oddziałów paramilitarnych, które w 2014 r. podjęły  w Donbasie walkę z tamtejszymi prorosyjskimi separatystami.

Nowelizacja ustawy, której Rada Najwyższa dokonała 4 grudnia, była o tyle ważna, że część z bojowników tego rodzaju formacji nie pozostawała w nich w momencie gdy były one włączane do ukraińskiej armii bądź struktur podlegających Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Uzyskanie statusu “uczestnika działań bojowych” oznacza nabycie wszystkich uprawnień kombatanckich łącznie z uprawnieniami do świadczeń socjalnych, zarówno przez samych bojowników jak i ich rodziny.

Warunkiem nabycia takiego statusu jest pozostawanie minimum przez okres 30 dni w służbie w oddziale biorącym udział w Operacji Antyterrorystycznej, jak w ukraińskiej nomenklaturze nazwano wojnę z donbaskimi separatystami. Bojownik powinien przebywać przez ten okres w rejonie prowadzenia działań bojowych i działać we współpracy w jednostkami ukraińskiej armii bądź struktur podlegających MSW. Kto był uczestnikiem działań bojowych będzie oceniać międzyresortowa komisja.

Czytaj także: Zełenski: Konflikt w Donbasie zaczął się od kwestii językowej

unian.net/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply