Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie wykluczył rozmów ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem.

Zełenski wystąpił w piątek w formacie wideokonferencji przed indonezyjskim think-tankiem Foreign Policy Community of Indonesia. Jedno z pytań, które otrzymał, dotyczyło możliwości spotkania z Władimirem Putinem. Ukraiński prezydent nie wykluczył takiej możliwości.

“Mamy o czym rozmawiać z prezydentem Rosji” – powiedział Zełenski wymieniając powody, dla których mógłby spotkać się z Putinem: “aby nasz kraj mógł żyć, żeby wojna się zakończyła, żeby nasi ludzie wrócili, żeby nie było światowego kryzysu żywnościowego, który będzie z powodu blokady portów”.

Zełenski zastrzegał, że w narodzie ukraińskim nie ma ochoty do rozmów z Rosją, ale wskazywał, że trzeba “zmierzyć się z realiami, z tym co przeżywamy”.

„Czego chcemy od tego spotkania… Chcemy odzyskać nasze życie… Chcemy odzyskać życie suwerennego kraju na własnym terytorium” – powiedział prezydent Ukrainy.

Zełenski zaznaczył, że od kiedy jest prezydentem nie widział u Władimira Putina skłonności do rozmów na temat rozwiązania konfliktu, także po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji 24 lutego br.

Ukraina i Rosja toczyły intensywne rozmowy m.in. na temat zakończenia wojny w pierwszym miesiącu jej trwania. Rozmowy te ustały po pojawieniu się doniesień o rosyjskich zbrodniach w podkijowskiej Buczy.

Przypomnijmy, że Wołodymyr Zełenski podkreślił w środę, że chce rozmawiać wyłącznie bezpośrednio z rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem, nie zaś poprzez pośredników. Zaznaczył, że pierwszym krokiem do rozmów może być wycofanie rosyjskich wojsk do linii sprzed 24 lutego.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply