Zbombardowane miasto pod Kijowem – są ofiary

Siły rosyjskie miały przeprowadzić ostrzał rakietowy miasta Browary położonego na przedmieściach Kijowa.

Portal Ukrainska Prawda podał, że w Browary uderzyły dwie rosyjskie rakiety. Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego twierdzi, że uderzenia wykonano przy pomocy pocisków typu Kalibr. Powołuje się przy tym na burmistrza Browarów Ihora Sapożkę.

Sapożko twierdzi, że na skutek tego, kolejnego już, ataku na podkijowskie miast, zginęło 6 osób, a 12 zostało rannych.

Browary były, według niego, celem rosyjskiego ataku już na samym początku inwazji. „Wszystko zaczęło się o 5 rano, ostrzelano dwie jednostki wojskowe znajdujące się w Browarach” – powiedział mer Sapożka.

Napięcia ukraińsko-rosyjskie uległy w bieżącym tygodniu dalszej eskalacji. W poniedziałek wieczorem Władimir Putin oskarżył Ukrainę o prowadzenie wrogiej Rosji oraz swoim rosyjskojęzycznym obywatelom polityki, a także o stanie się protektoratem zagrażających Rosji USA i NATO. W związku z tym prezydent Rosji podpisał dekrety o republik donbaskich separatystów. W tekście dekretów znalazło się polecenie oficjalnego wprowadzenia wojsk rosyjskich na obszar tych republik. Razem z nimi Moskwa zawarła z separatystycznymi republikami traktaty o przyjaźni, współpracy i pomocy wzajemnej. Przywódcy Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej już zwrócili się do prezydenta Rosji o udzielenie im „wsparcia” wobec, jak twierdzili, ataków sił ukraińskich.

 

Nad ranem, w specjalnym przemówieniu, Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie „specjalnej operacji wojskowej” przeciw Ukrainie. Uzasadnił to tym, że że USA i NATO od trzech dekad miały ignorować interesy Rosji i przybliżały się do jej granic, koncentrując wzdłuż nich potencjał militarny. Ukrainę określił jako pozostającą pod władzą „neonazistów” i urządzającą w Donbasie „ludobójstwo”.

Wkrótce potem oddziały rosyjskiej armii przekroczyły granice Ukrainy w różnych miejscach oraz rozpoczął się ostrzał rakietowy i bombardowanie jej terytorium.

pravda.com.ua/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz