Ukraińskie ministerstwo kultury i polityki informacyjnej pracuje nad projektem ustawy o szczególnym statusie języka angielskiego na Ukrainie.

Jak podał w piątek ukraiński portal Lb.ua, pierwszy wiceminister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Rostysław Karandejew poinformował na briefingu prasowym, że jego resort pracuje nad projektem ustawy o szczególnym statusie języka angielskiego na Ukrainie.

„Artykuł 10. konstytucji stwierdza, że ​​państwo promuje naukę języków komunikacji międzynarodowej… Kiedy konstytucja została uchwalona, ​​toczyły się wielkie bitwy… Dziś sytuacja jest inna i musimy czytać ten artykuł zgodnie z wydarzeniami, które mają miejsce i przyszłością, którą chcemy zobaczyć” – powiedział Karandejew.

Karandejew przypomniał, że obecnie jedynie ustawa oświatowa odnosi się do języka angielskiego jako do języka komunikacji międzynarodowej. W związku z tym powołano międzyresortową grupę roboczą w celu przygotowania nowego kompleksowego projektu ustawy. Ma on “pomóc społeczeństwu ukraińskiemu opanować język angielski i nadać mu wyższy status”. Wiceminister zaznaczał, że “żaden z zapisów projektu ustawy o statusie języka angielskiego nie będzie i nie może być interpretowany jako mający na celu ograniczenie używania języka ukraińskiego”.

Przypomnijmy, że w grudniu 2019 roku Komisja Wenecja oświadczyła, że ukraińska ustawa językowa nie zapewnia równowagi pomiędzy wzmacnianiem języka ukraińskiego, a zabezpieczaniem praw językowych mniejszości narodowych na Ukrainie. Komisja twierdziła, że niedopuszczalne jest przyznawanie większych praw językom niektórych niewielkich grup etnicznych określonym jako „rdzenne narodowości Ukrainy” (Tatarzy Krymscy, Krymczacy, Gagauzi), a pozbawianie tych praw grup narodowych mających swoje narodowe ojczyzny. Dotyczyło to także języka polskiego.

Pod koniec lipca ukraiński parlament przyjął ustawę o statusie obywateli RP na Ukrainie. Dokument przewiduje w szczególności przyznanie obywatelom RP i członkom ich rodzin możliwości legalnego pobytu na terytorium Ukrainy przez 18 miesięcy. Polacy otrzymają również prawo do pracy bez konieczności ubiegania się o pozwolenie, prowadzenia działalności gospodarczej, nauki w placówkach oświatowych, opieki medycznej na terenie Ukrainy oraz prawo do niektórych świadczeń socjalnych. Ustawa milczy na temat statusu języka polskiego na Ukrainie.

Kresy.pl / lb.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply