Wjatrowycz nie wierzy, że trafił na „czarną listę” osób z zakazem wjazdu do Polski. W sprawie upowskich pomników w Polsce nie zamierza ustępować.

Szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wjatrowycz powiedział w niedzielę w telewizji 1+1, iż jest pewien, że doniesienia o zakazie wjazdu do Polski, wydanym jakoby wobec niego przez polskie władze, to blef. Podtrzymał także swoje poprzednie stanowisko, że warunkiem odblokowania poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar na Ukrainie jest odbudowa ukraińskich pomników w Polsce. – informuje Interfax Ukraina.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jesteśmy gotowi zakończyć to moratorium pod warunkiem, że zdołamy dogadać się z polską stroną, która przedstawi swoją wizję tego, jak zostaną zalegalizowane ukraińskie pomniki na polskim terytorium, w jaki sposób polskie państwo będzie myślało o odnowieniu zniszczonych miejsc pamięci – powiedział Wjatrowycz.

Szef ukraińskiego IPN zbagatelizował także niepotwierdzone oficjalnie doniesienia o tym, iż polskie władze wciągnęły go na listę osób, które mają zakaz wjazdu do Polski.

To instrument nacisku i pewnej gry, żadnych dokumentów, które by to potwierdzały, nie ma i nie będzie. – uważa Wjatrowycz.

Przypomnijmy, że spełnienie żądań Wjatrowycza byłoby równoznaczne m.in. z odbudową nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach, który został rozebrany w kwietniu br.  Wiceszef polskiego IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk wykluczył już możliwość stawiania w Polsce pomników UPA.

Trudność największa polega na tym, że Ukraińcy usiłują zestawić wszystkie polskie upamiętnienia, które są na terenie Ukrainy z tymi, najczęściej nielegalnymi, które są na terenie państwa polskiego. Na to zgody z naszej strony być nie może. Nie ma żadnego przepisu i nigdy nie będzie, w którym państwo polskie wyraża zgodę na to, żeby na terenie Polski honorować poprzez upamiętnienia, poprzez pomniki, formacje na rękach których mamy krew Polaków. Nie może być takiej sytuacji jak w Hruszowicach, kiedy cześć oddaje się sotniom UPA, które mordowały Polaków. – mówił w czerwcu wiceprezes IPN.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Interfax Ukraina

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Laszka
  Laszka :

  Co do zakazu wjazdu, jakos dziwnie typowi wierze. Pewnie razem z „naszym” MSZ to pod publiczke w Polsce z jednej strony- zeby pokazac, ze MSZ cos robi w sprawie UPA- i pod publiczke na Ukrainie z drugiej- zeby bandersym mogl pokazac, jakie te Lachy glupie.

  Ale nie ma tego zlego coby na dobre nie wyszlo.

  Wiecej takich wypowiedzi. Ja juz sie ciesze z tlumaczen polskich baderlizo..pcow.

  A PIS nadal traci Elektorat…..

  • Avatar
   jaro7 :

   @U.D Właśnie o tym wcześniej pisałem ,kiedy podano że ich MSZ o niczym nie wie,a dzisiaj San Escobar powiedział że listy z nazwiskami nie ujawni(bo takowej nie ma).Jak kłamali tak kłamia dalej.Wiatrowycz moze sobie takie teksty walić śmiało bo wie że jeżeli ktos ustąpi to polskojęzyczne władze.Nie łudź się że PiS straci elektorat,biorąc pod uwagę fakt że rządzący sa emanacja narodu a widząc kim sa rzadzący(całe snopy siana z butów wyłażą) widać że naród to w większości naiwniacy ,”ciemny lud’.Do tego dochodzi beznadziejnie słaba opozycja(poza Kukiz15) i PiS może długo rządzić.

  • Avatar
   Gaetano :

   @U.D Co do utraty elektoratu przez pisiorów, to niestety pobożne życzenie. Można odnieść wrażenie, że jest odwrotnie. Należy na to wszystko spojrzeć obiektywnie i stwierdzić, że polskojęzyczni zwinnie manipulują opinią publiczną, zindoktrynowanym społeczeństwem, mając gdzieś Suwerena, o którym sobie przypominają przed wyborami. Jeszcze musi upłynąć sporo czasu, kiedy nastąpi znacząca zmiana.

 2. Avatar
  zefir :

  Banderowski ćwoku Wiatrowycz,co tak sugestywnie nieproszony do Polski chcesz się wpychać?Z banderlandu przewidujesz uciekać by w Polsce dekować?Nie rób tego,pilnuj u siebie w banderlandzie pomników cwela Bandery najlepiej stróżując z widłami.Warunki,moratoria ultimata to możesz gnido stawiać stepowemu burkowi do ciebie podobnemu.

 3. ProPatria
  ProPatria :

  Wszyscy to wiedzieliśmy, lecz teraz widzimy w pełnej krasie jak bardzo gardzą nami banderowskie pomioty w wyniku braku konsekwentnej, stanowczej polityki wschodniej dotychczasowych (nie)rządów, stałych ustępstw, kretyńskiego, zupełnie pozbawionego logiki zrobienia z siebie petenta u takiego dna jak kraik-bankrut-psikus historii. Kwestię usunięcia Birczy z tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza pomiot upowski wiatrowycz od razu przypisał sobie (a może to on naprawdę wywarł nacisk) i to dodatkowo wzmogło jego butę i hardość. Jakkolwiek by nie było, sam fakt wymagania przez stepową dzicz stawiania pomników bestialskim mordercom na terytorium ofiar jest (nie wiem nawet jak to nazwać, język jest zbyt ubogi) niewymownym chamstwem, ubliżeniem pomordowanym i HAŃBĄ dotychczasowych wszystkich (nie)rządów w naszym kraju !!! Natomiast za pewność rezuna wiatrowycza, że nie ma go i (co najważniejsze) NIE BĘDZIE na liście osób z zakazem wjazdu do Polski odpowiada bezpośrednio pis. Albo się porozumieli i jest PEWIEN, że nie jest i nie będzie (gdyż to wszystko było tanią grą pod publiczkę), bądź też dotychczasowy brak reakcji strony polskojęzycznej na upaińskie wybryki wywołał w nim całkowitą pogardę i lekceważenie dla Polaków. ŻENADA pisiory…

 4. Avatar
  greg :

  Wjatrowych, banderowska gnido, jakim prawem ośmielasz się oczekiwac, ze w panstwie ofiar ludobójstwa, powstaną pomniki ich oprawcow? Przecież ty nawet nie potrafisz, jak twój cwel bandera, odwrocić się na pomniku, zrobic cichcem siku, wypić poł basa i złapać ustami ku.asa! Ty ośle dardanelski, obludniku faryzejski, szczurku halicki, „ukraińcu” Nikiforze krynicki, falszerzu dokumentow, męto od alimentów, żydzie z ukraińskiego,
  lwowskiego pogromu, integralny idioto szukajacy domu, banderowski
  desantniku na Kijów, majdanuty mitomanie OUN-owskich zbirów, negacjonisto ludobojstwa UPA, niech twa nędzna dUPA, w Polsce się już nie pokazuje, tudzież inne ch.je, z Szerementą na czele, i drudzy bezczele, wjada do Polski dnia 30 lutego najbliższego roku, z czerwono-czarna szmata i widłami u boku.

 5. Avatar
  greg :

  Wjatrowych, banderowska gnido, jakim prawem ośmielasz się oczekiwac, ze w państwie ofiar ludobójstwa, powstaną pomniki ich oprawcow?! Przecież ty nawet nie potrafisz, jak twój cwel bandera,
  odwrocić się na pomniku, zrobic cichcem siku,
  wypić pół basa i złapać ustami ku.asa!
  Ty ośle dardanelski, obłudniku faryzejski,
  szczurku halicki, „ukraińcu” Nikiforze krynicki,
  falszerzu dokumentow, męto od alimentów,
  bojówkarzu z ukraińskiego, lwowskiego Żydów pogromu,
  integralny idioto szukajacy domu,
  szpionie Putina, wypierdku Lenina,
  banderowski desantniku na Kijów,
  majdanuty mitomanie OUN-owskich zbirów,
  negacjonisto ludobojstwa UPA, niech twa nędzna dUPA,
  w Polsce się już nie pokazuje, tudzież inne ch.je,
  z Szerementą na czele, i drudzy bezczele,
  wjada do Polski dnia 30 lutego najbliższego roku,
  z czerwono-czarna szmata i widłami z boku.