W poniedziałek we Lwowie poświęcono pomnik Ukraińców wysiedlonych z Polski w latach 1944-1951. Odsłonięcie pomnika zaplanowano na kwiecień 2022 roku.

Jak podała służba prasowa Państwowej Administracji Obwodu Lwowskiego (ŁODA), w poniedziałek we Lwowie odbyła się uroczystość poświęcenia pomnika “Ukraińców deportowanych z terytorium Zakerzonia w latach 1944-1951”. Chodzi o Ukraińców przesiedlonych z południowo-wschodnich terenów powojennej Polski do ZSRR na mocy układu pomiędzy PKWN a Ukraińską Socjalistyczną Republiką Radziecką, a także przesiedlonych w czasie tzw. Akcji Wisła.

Pomnik wzniesiono w pobliżu skrzyżowania ulic Swencickiego, Sewery i Stusa. Według portalu Twoje Misto przedstawia on wyrwane z korzeniami drzewo, na którego gałęziach wypisano nazwy wsi, z których wysiedlano Ukraińców “i gdzie były ofiary”.

Wczorajsza uroczystość rozpoczęła się od ekumenicznego nabożeństwa żałobnego (panachydy), po której przemówienie wygłosił rektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego o. Bohdan Prach.

Na miejscu był także Wołodymyr Sereda, prezes Związku Deportowanych Ukraińców “Zakerzonnia”, który podziękował wszystkim zaangażowanym w budowę pomnika.

PRZECZYTAJ: W parlamencie Ukrainy wezwano do uznania przesiedleń Ukraińców z Polski za zbrodnię

Według Twojego Mista pieniądze na budowę pomnika zbierano od 5 lat. Jego oficjalne odsłonięcie zaplanowano na 26 kwietnia 2022 roku, w związku z przypadającą w tym czasie 75. rocznicą rozpoczęcia tzw. Akcji Wisła.

Początkowo zakończenie budowy pomnika planowano na grudzień 2018 roku. Zgodnie z projektem obok pomnika powinny być zainstalowane cztery ławki, dwa śmietniki oraz oświetlenie.

Termin „Zakerzonie” został ukuty przez emigracyjnych historyków ukraińskich i według ich wykładni oznacza obszar na zachód od linii Curzona, pozostający historycznie “ukraińskim terytorium etnicznym”. Obejmuje część obszaru obecnych województw: podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego. Faktycznie, na większości tych terenów ludność ukraińska stanowiła niewielki odsetek. Ponadto, nazwę „Zakerzoński Kraj” w strukturze organizacyjnej OUN nosiły tereny znajdujące się w pojałtańskich granicach Polski.

CZYTAJ TAKŻE: Lwów: ksiądz-neobanderowiec pokazał antypolski film kursantom szkoły wojskowej [+FOTO/+VIDEO]

Kresy.pl / loda.gov.ua / tvoemisto.tv

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. franciszekk
    franciszekk :

    Aaa…. na elewacji polskiej szkoły we Lwowie Rada Miasta Lwowa POwiesiła POpiersie jednego z najbardziej krwawych z czasów II wojny światowej turańskiego rzeźnika bezbronnej cywilnej polskiej ludności PO napaści na II RP hitlerowskich Niemiec i stalinowskiego ZSRR!
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie
    Tego “zacnego” czynu dokonali zapewne dla POgłębienia doskonale rozwijającej się współpracy z RP w dziedzinach: wzajemnego braterstwa, POmocy ekonomicznej dla UA, wspierania rzeszy ukraińskiej emigracji, umocnienia cywilizacji turańskiej (prof. Feliks Koneczny) w rugowaniu cywilizacji łacińskiej w RP i wiele innych wspaniałości ……!