Święto Konstytucji Trzeciego Maja obchodzono również we Lwowie.

W czwartek 3. maja we Lwowie odbyły się uroczyste obchody z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, w których wzięli udział lwowscy Polacy i przedstawiciele konsulatu RP. Do obchodów dołączyły także ukraińskie władze – podał portal zaxid.net.

Konsulat RP we Lwowie reprezentował konsul generalny Rafał Wolski a ukraińskie władze urzędnicy z Lwowskiej Obwodowej Państwowej Administracji (LODA). Obecni byli przedstawiciele polskiej społeczności we Lwowie, członkowie Towarzystwa Kultury Polskiej i przedstawiciele organizacji młodzieżowych.

Przy dźwiękach lwowskiej orkiestry miejskiej o godzinie 9:15 odbyło się złożenie kwiatów pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Tarasa Szewczenki, gdzie także złożyli kwiaty. Potem wykonano hymny Polski i Ukrainy.

„Polska jako jeden z pierwszych krajów wsparła Ukrainę w walce z wrogiem, mamy wspólną kulturę i tradycje, jesteśmy zaprzyjaźnionymi narodami i oni świętują wspólnie z nami a my podzielamy ich radość” – mówiła podczas obchodów Marianna Wilszynska z LODA.

Po zakończeniu oficjalnej części obchodów uczestnicy uroczystości przeszli do rzymskokatolickiej katedry, gdzie oprawiono mszę świętą.

Rafał Wolski
lwowska orkiestra

CZYTAJ TAKŻE: Lwów: państwowe władze zorganizowały konkurs dla młodzieży z okazji 75-lecia SS Galizien.

Kresy.pl / zaxid.net / loda.gov.ua

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  Ze zdjęć wynika, że to jakieś ukraińskie święto narodowe. Ani jednej polskiej flagi to efekt zakazu władz ukraińskich czy też polski konsulat nie chciał drażnić “braci” Ukraińców polskimi flagami we Lwowie, więc postanowił się wykazać inicjatywą? Czyżby po próbie zawłaszczenia polskiego zwycięstwa w bitwie pod Monte Cassino, Bitwy Warszawskiej, teraz przyszła kolej 3 Maja? Czy dowiemy się wkrótce, że to ukraińska konstytucja?

  • lp
   lp :

   @Wolyn1943 Jak nie, jak tak! Ukraińska i w dodatku napisana na siczy przez Szwczenkę a pod prowydem atamana Poniatowśkiego. Skoro z Jana III to ukraiński król Iwan III a Kraków to “starożytne ukraińskie miasto” to w tych zakompleksionych łbach wszystko może się wykluć.

   • Wolyn1943
    Wolyn1943 :

    @voy
    Istotnie, muszę dokonać korekty mego komentarza, albowiem w relacji KG z uroczystości 3-Majowych we Lwowie można dostrzec polskie flagi, w dodatku aż 2, dumnie powiewające na tle ściany 14-15 chorągwi ukraińskich (wiem, czepiam się, ale ta moja antyukraińska obsesja jest już chyba nieuleczalna!). Zapewne obie polskie flagi przyjechały wraz z turystami z Polski centralnej (na jednej widoczna karteczka z napisem Koniecpol, wielkością były zbliżone do flag ukraińskich). Od biedy można jeszcze doszukać się 2-3 biało-czerwonych chorągiewek formatu ręczno-samochodowego, niesionych przez dzieci. I tyle. Niech Czytelnik/Widz sam dokona oceny (aż czy tylko?). Wszystko to sprawiało wrażenie, iż to jakaś polska delegacja bierze udział w ukraińskim święcie narodowym, a powinno być chyba odwrotnie! Tajemnicą organizatorów tej, nazwijmy to “uroczystości patriotycznej”, pozostaje związek autora Hajdamaków z polskim narodowym świętem… Jeżeli tak wygląda patriotyczny obchód święta 3-Maja, to jak będą wyglądały we Lwowie uroczystości 100-lecia Obrony Lwowa? Jakikolwiek wspólny obchód wyklucza istota problemu. Nie można jednocześnie czcić męstwa Orląt i tych, którzy do nich strzelali otwarcie sprzeciwiając się polskiej niepodległości!

 2. ProPatria
  ProPatria :

  Cóż za brak godności i honoru u polskojęzycznych: obchody Święta 3 Maja przy łopacie upaińskich flag… I cała hucpa usankcjonowana przez przedstawicieli włdz polskojęzycznych… Totalny upadek… Współczuję Rodakom ze Lwowa, którzy musięli brać w tym udział…

  • ProPatria
   ProPatria :

   I jeszcze obchody przy pomniku szewczenki… Za rok przy tak wielkich ustępstwach i bezpłciowości polskojęzycznych banderowska bezczelność wzrośnie i zapewne zrobią przy pomniki mordery bandery czy szuchewycza z udziałem delegacji honorowej hierojiv upa…

 3. tagore
  tagore :

  Wypadało by publicznie wyrecytować wiersz Szewczenki napisany bodaj rok przed śmiercią, raczej nie prezentowany na Ukrainie:

  Jak-by to ty, Bohdanę pjanyj
  Teper na Perejasław hlanuw,
  Ta na zamczyszcze podywywś,
  Upywsia-b, zdorowo upywś!
  Ty preprosławlennyj kozaczij
  Rozumnij bat’ku! I w smerdiaczij
  Żidiwskij chati pochmeływś,
  Abo-b w kalużi utopywś,
  W bahni swyniaczym…

  Amiń tobi, wełykij muże,
  Wełykij, sławnyj — ta neduże!
  Jak-by ty na swit ne rodywś,
  Abo w kołyści szcze upywś
  To ne kupaw-by ja w kalużi
  Tebe presławnoho. Amiń.

   Perejasław 18. 8. 1859.
  Od hajdamaków to daleko, mądrzy ludzie uczą się i zmieniają poglądy wraz z rosnącą wiedzą o świecie i ludziach.