Timmermans: Nie ma porozumienia z Polską, ale jest postęp

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans po spotkaniu z szefem polskiego MSZ Jackiem Czaputowiczem dotyczącym m. in. reformy sądownictwa.

Timmermans powiedział dziennikarzom: Była to bardzo konstruktywna rozmowa, przeszliśmy przez wszystkie problemy, które leżą obecnie na stole. Wiceszef Komisji Europejskiej stwierdził, że wspólne prace trwają, wszystkie sprawy są szczegółowo omawiane. Odnotowujemy postęp, ale pora na podsumowanie będzie, gdy pojawią się decyzje polskiego parlamentu – podkreślił.

Z Jacek Czaputowicz relacjonował, że Timmermans w rozmowie dotyczącej procedury ws. naruszenia praworządności wskazywał m.in. na sprawę skargi nadzwyczajnej oraz asesorów.

ZOBACZ TAKŻE: 3 maja spotkanie Timmermansa z Czaputowiczem ws. artykułu 7.

Przedstawiliśmy, jak my widzimy, że dialog będzie prowadzony. Frans Timmermans powiedział, że zapozna się z tymi argumentami, zobaczymy, jak to prawo jest sformułowane i podejmie właściwą decyzję, co do kontynuowania dalszego dialogu i ewentualnie do uchylenia czy też wycofania art. 7, na co byśmy oczekiwali – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Chcemy wykazać pewne otwarcie na postulaty Komisji, po to żeby zamknąć tę sprawę, zająć się sprawami innymi, ważnymi w UE, takimi jak budżet – zaznaczył Czaputowicz.

Minister Spraw Zagranicznych poinformował także, że Timmermans stwierdził, iż Komisja Europejska przeanalizuje na ile zmiany zaproponowane do ustaw sądowych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom. Wtedy KE podejmie właściwą decyzję po analizie polskiego prawa.

W każdym razie my jako strona polska wychodzimy naprzeciw, pokazujemy te rozwiązania – dodał szef resortu dyplomacji. Odnosząc się do zastrzeżeń KE dotyczącej kwestii skargi nadzwyczajnej Czaputowicz powiedział: Były obawy ze strony KE, że to będzie zbyt powszechny środek, że będzie naruszać cały system prawa.

Kresy.pl / dziennik.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Pedalski Timmermans,nie przeciągaj,Polska debilu to nie gimnastyka.Bzdury o skardze nadzwyczajnej,wbrew zasadom demokracji wymyślasz,partykularnych interesów Holandii po kumotersku bronisz,asesorami się zasłaniasz.Jeśli duraku chcesz dla Polski tzw art 7,chcesz Polexitu to baranie działaj.Tylko polskiej dumie,polskiej szlachetności nie uwłaczaj!