W Kijowie odsłonięto tablicę ku czci Doncowa. To jego idee popychały banderowców do zbrodni [+VIDEO]

W czwartek w centrum Kijowa odsłonięto tablicę upamiętniającą Dmytra Doncowa – głównego ideologa ukraińskiego nacjonalizmu okresu międzywojennego. Tablica znalazła się na budynku ukraińskiej państwowej agencji informacyjnej Ukrinform, ponieważ Doncow był w 1918 roku pierwszym dyrektorem jej poprzednika, Ukraińskiej Państwowej Agencji Telegraficznej.

Jak podał Ukrinform, w odsłonięciu tablicy uczestniczyli m.in. szef agencji Ołeksandr Charczenko, szef Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów a zarazem zastępca szefa Państwowego Komitetu Telewizji i Radia Bohdan Czerwak, lider deputowanych Swobody w radzie miasta Kijowa Jurij Syrotiuk i przedstawiciele ukraińskiego IPN – Serhij Kwit i Pawło Podobed.

Na zdjęciach opublikowanych w ukraińskich mediach widać, że Doncowa uhonorowano nie tylko za to, że był szefem UPAT, lecz także dlatego, że był ideologiem ukraińskiego nacjonalizmu, o czym świadczy napis na tablicy.

“Ten fantastyczny człowiek ma wiele wcieleń: myśliciel, filozof, historyk, publicysta” – mówił Charczenko wspominając także o pracy Doncowa w UPAT. Bohdan Czerwak podkreślał, że Doncow był jednym z tych, którzy rozumieli, że naród ukraiński będzie miał swoje państwo tylko wówczas, gdy chwyci za broń. Zastępca szefa UIP wyrażał żal, że Ukraińcy wiedzą o Doncowie “nie tak dużo i nie tak dobrze, jak na to zasługuje, szczególnie we współczesnych warunkach”. Jego zdaniem odsłonięta dzisiaj tablica będzie przypominać o spuściźnie Doncowa, którą nazwał “nadzwyczajnie aktualną także dzisiaj”.

Jak pisaliśmy, Dmytro Doncow stał się w latach międzywojennych głównym ideologiem ukraińskiego nacjonalizmu, który nadał temu ruchowi fanatyczne oblicze i stworzył podwaliny pod jego ludobójczy charakter. Jak pisał badacz zagadnienia nacjonalizmu ukraińskiego prof. Bogumił Grott, „Zasady ideologii ukraińskiego nacjonalizmu, przedstawione przez Doncowa w jego głównym dziele [pt. „Nacjonalizm” – red.], wprowadzała w życie założona w 1929 r. Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, a potem jej bojówki – UPA. Zasady te były bliskie nazizmowi i miały charakter faszystowski”. Wpływ „Nacjonalizmu” Doncowa na ukraiński nacjonalizm bywa przyrównywany do wpływu „Mein Kampf” Hitlera na Niemcy. Doncow był zresztą autorem przekładu „Mein Kampf” na język ukraiński.

PRZECZYTAJ: Nacjonalizm Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – doktryna i praktyka

Kresy.pl / Ukrinform

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    Przyznam ,że g.wno mnie obchodzi ,co odsłaniają za rzeką ? Natomiast boję się ,że wkrótce tacy bohaterowie pojawią się na tablicach w Polsce ? A będzie to w pakiecie ,z ewentualnym przywróceniem ekshumacji.