W Kijowie odsłonięto tablicę ku czci Doncowa. To jego idee popychały banderowców do zbrodni [+VIDEO]

W czwartek w centrum Kijowa odsłonięto tablicę upamiętniającą Dmytra Doncowa – głównego ideologa ukraińskiego nacjonalizmu okresu międzywojennego. Tablica znalazła się na budynku ukraińskiej państwowej agencji informacyjnej Ukrinform, ponieważ Doncow był w 1918 roku pierwszym dyrektorem jej poprzednika, Ukraińskiej Państwowej Agencji Telegraficznej.

Jak podał Ukrinform, w odsłonięciu tablicy uczestniczyli m.in. szef agencji Ołeksandr Charczenko, szef Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów a zarazem zastępca szefa Państwowego Komitetu Telewizji i Radia Bohdan Czerwak, lider deputowanych Swobody w radzie miasta Kijowa Jurij Syrotiuk i przedstawiciele ukraińskiego IPN – Serhij Kwit i Pawło Podobed.

Na zdjęciach opublikowanych w ukraińskich mediach widać, że Doncowa uhonorowano nie tylko za to, że był szefem UPAT, lecz także dlatego, że był ideologiem ukraińskiego nacjonalizmu, o czym świadczy napis na tablicy.

„Ten fantastyczny człowiek ma wiele wcieleń: myśliciel, filozof, historyk, publicysta” – mówił Charczenko wspominając także o pracy Doncowa w UPAT. Bohdan Czerwak podkreślał, że Doncow był jednym z tych, którzy rozumieli, że naród ukraiński będzie miał swoje państwo tylko wówczas, gdy chwyci za broń. Zastępca szefa UIP wyrażał żal, że Ukraińcy wiedzą o Doncowie „nie tak dużo i nie tak dobrze, jak na to zasługuje, szczególnie we współczesnych warunkach”. Jego zdaniem odsłonięta dzisiaj tablica będzie przypominać o spuściźnie Doncowa, którą nazwał „nadzwyczajnie aktualną także dzisiaj”.

Jak pisaliśmy, Dmytro Doncow stał się w latach międzywojennych głównym ideologiem ukraińskiego nacjonalizmu, który nadał temu ruchowi fanatyczne oblicze i stworzył podwaliny pod jego ludobójczy charakter. Jak pisał badacz zagadnienia nacjonalizmu ukraińskiego prof. Bogumił Grott, „Zasady ideologii ukraińskiego nacjonalizmu, przedstawione przez Doncowa w jego głównym dziele [pt. „Nacjonalizm” – red.], wprowadzała w życie założona w 1929 r. Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, a potem jej bojówki – UPA. Zasady te były bliskie nazizmowi i miały charakter faszystowski”. Wpływ „Nacjonalizmu” Doncowa na ukraiński nacjonalizm bywa przyrównywany do wpływu „Mein Kampf” Hitlera na Niemcy. Doncow był zresztą autorem przekładu „Mein Kampf” na język ukraiński.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

PRZECZYTAJ: Nacjonalizm Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – doktryna i praktyka

Kresy.pl / Ukrinform
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz