Państwowa administracja Kijowa planuje powieszenie w ukraińskiej stolicy 13 tablic pamiątkowych poświęconych „wybitnym ludziom”, którzy zapisali się w historii Kijowa i Ukrainy. Wśród nich znalazł się Dmytro Doncow – główny teoretyk międzywojennego nacjonalizmu ukraińskiego, który zdaniem wielu badaczy pod wpływem nauk Doncowa przybrał cechy faszystowskie lub wręcz nazistowskie.

O zamiarze rozmieszczenia w Kijowie tablic pamiątkowych poinformowano w czwartek na stronie internetowej państwowej administracji Kijowa. Tablice mają być poświęcone Symonowi Petlurze – przywódcy Ukraińskiej Republiki Ludowej, siedmiu „wybitnym kijowianinom” (wśród nich znalazł się Doncow) oraz pięciu żołnierzom, którzy zginęli na wojnie w Donbasie.

Jako powód upamiętnienia Doncowa podano fakt, iż w 1918 roku był dyrektorem Ukraińskiej Agencji Telegraficznej – prekursorki państwowej agencji informacyjnej Ukrinform. Tablica ku czci Doncowa ma zawisnąć na budynku przy ulicy Chmielnickiego, w którym znajduje się siedziba Ukrinformu.

PRZECZYTAJ: Czy Dmytro Doncow był antysemitą?

Dmytro Doncow stał się w późniejszych latach głównym teoretykiem ukraińskiego nacjonalizmu, który nadał temu ruchowi fanatyczne oblicze i stworzył podwaliny pod jego ludobójczy charakter. Jak pisał badacz zagadnienia nacjonalizmu ukraińskiego prof. Bogumił Grott, „Zasady ideologii ukraińskiego nacjonalizmu, przedstawione przez Doncowa w jego głównym dziele [pt. „Nacjonalizm” – red.], wprowadzała w życie założona w 1929 r. Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, a potem jej bojówki – UPA. Zasady te były bliskie nazizmowi i miały charakter faszystowski”. „Nacjonalizm” Doncowa bywa przyrównywany do „Mein Kampf” Hitlera. Doncow był zresztą autorem przekładu „Mein Kampf” na język ukraiński.

PRZECZYTAJ: Nacjonalizm Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – doktryna i praktyka

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński podręcznik do historii: ideologia OUN była totalitarna

Kresy.pl / kyivcity.gov.ua

W Kijowie będzie tablica ku czci Doncowa – autora ukraińskiego „Mein Kampf”
Oceń ten artykuł

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. zefir :

  Bez ogródek ukraińska junta swe nazibanderowskie oblicze ujawnia,gdy państwową pamiątkową tablicą Dmytro Doncowa uświęca.Jeśli już ten Dmytro tak wybitnie przysłużył się Ukrainie,to dlaczego nie jest tym „wybitnym” Józef Stalin-zachodnie polskie terytoria jej podarował.Nikita też Ukrainie „wybitnie”się przysłużył-Krymem obdarował.To dlatego,że Doncow ma wybitną nad innymi zasłużonymi przewagę.Swą ideologią wyrażoną w „Nacjonaliżmie” trafił celnie w genetyczne cechy tej chazarskiej,stepowej zbrodniczej chołoty.Fanatyzmem i nienawiścią nikt jej przecież nie pokona-ich prawdę objawioną wszyscy muszą przyjąć-Chrystus jak stepowa wieść niesie,też był banderowcem i Ukraińcem.NACJA PONAD WSZYSTKO-to hasło zbrodniczą chołotę w pełni dominuje.Siłą i przemocą ta chołota osiąga „wybitny postęp” i godnościowe cele.Ekspansję,ten stepowy gatunek przyrodniczy z patriotyzmem utożsamia.Ideałem tej zbrodniczej stepowej chołoty jest osiłek zdolny do twórczej przemocy,do ludobóstwa wszelkiej obcej nacji.Materializacją teoretycznych,ideologicznych myśli Doncowa jest m.inn.OUN-UPA-B i jej zbrodnie,oraz zbanderyzowanie dzisiejszej Ukrainy,gloryfikowanie w niej cwela Bandery i jego zbrodniczych podwładnych i naśladowców wskazań Doncowa.

 2. uvara :

  Gdzie jest UE jak się pytam? Lewactwo, wrażliwe na wszelkie przejawy nacjonalizmu w takich krajach jak Polska, Węgry, Białoruś czy Rosja? Jak zawsze odwraca wzrok i udaję, że nic się nie dzieję, przyparta do muru bełkocze coś, że Ukraińcy są w trudnym momencie historii i potrzebują swoich bohaterów… jacykolwiek by nie byli.

  • jwu :

   @uvara UE ma to do siebie ,że dla niej homofobem jest Polak ,który bez przemocy fizycznej ,ale słownie deklaruje ,że z cieplakami nie jest mu po drodze.A nie np.Niemiec ,który to samo mówi i jeszcze stosuje (niejednokrotnie)przemoc fizyczną wobec kochających inaczej.