Państwowa administracja Kijowa planuje powieszenie w ukraińskiej stolicy 13 tablic pamiątkowych poświęconych „wybitnym ludziom”, którzy zapisali się w historii Kijowa i Ukrainy. Wśród nich znalazł się Dmytro Doncow – główny teoretyk międzywojennego nacjonalizmu ukraińskiego, który zdaniem wielu badaczy pod wpływem nauk Doncowa przybrał cechy faszystowskie lub wręcz nazistowskie.

O zamiarze rozmieszczenia w Kijowie tablic pamiątkowych poinformowano w czwartek na stronie internetowej państwowej administracji Kijowa. Tablice mają być poświęcone Symonowi Petlurze – przywódcy Ukraińskiej Republiki Ludowej, siedmiu „wybitnym kijowianinom” (wśród nich znalazł się Doncow) oraz pięciu żołnierzom, którzy zginęli na wojnie w Donbasie.

Jako powód upamiętnienia Doncowa podano fakt, iż w 1918 roku był dyrektorem Ukraińskiej Agencji Telegraficznej – prekursorki państwowej agencji informacyjnej Ukrinform. Tablica ku czci Doncowa ma zawisnąć na budynku przy ulicy Chmielnickiego, w którym znajduje się siedziba Ukrinformu.

PRZECZYTAJ: Czy Dmytro Doncow był antysemitą?

Dmytro Doncow stał się w późniejszych latach głównym teoretykiem ukraińskiego nacjonalizmu, który nadał temu ruchowi fanatyczne oblicze i stworzył podwaliny pod jego ludobójczy charakter. Jak pisał badacz zagadnienia nacjonalizmu ukraińskiego prof. Bogumił Grott, „Zasady ideologii ukraińskiego nacjonalizmu, przedstawione przez Doncowa w jego głównym dziele [pt. „Nacjonalizm” – red.], wprowadzała w życie założona w 1929 r. Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, a potem jej bojówki – UPA. Zasady te były bliskie nazizmowi i miały charakter faszystowski”. „Nacjonalizm” Doncowa bywa przyrównywany do „Mein Kampf” Hitlera. Doncow był zresztą autorem przekładu „Mein Kampf” na język ukraiński.

PRZECZYTAJ: Nacjonalizm Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – doktryna i praktyka

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński podręcznik do historii: ideologia OUN była totalitarna

Kresy.pl / kyivcity.gov.ua

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  zefir :

  Bez ogródek ukraińska junta swe nazibanderowskie oblicze ujawnia,gdy państwową pamiątkową tablicą Dmytro Doncowa uświęca.Jeśli już ten Dmytro tak wybitnie przysłużył się Ukrainie,to dlaczego nie jest tym „wybitnym” Józef Stalin-zachodnie polskie terytoria jej podarował.Nikita też Ukrainie „wybitnie”się przysłużył-Krymem obdarował.To dlatego,że Doncow ma wybitną nad innymi zasłużonymi przewagę.Swą ideologią wyrażoną w „Nacjonaliżmie” trafił celnie w genetyczne cechy tej chazarskiej,stepowej zbrodniczej chołoty.Fanatyzmem i nienawiścią nikt jej przecież nie pokona-ich prawdę objawioną wszyscy muszą przyjąć-Chrystus jak stepowa wieść niesie,też był banderowcem i Ukraińcem.NACJA PONAD WSZYSTKO-to hasło zbrodniczą chołotę w pełni dominuje.Siłą i przemocą ta chołota osiąga „wybitny postęp” i godnościowe cele.Ekspansję,ten stepowy gatunek przyrodniczy z patriotyzmem utożsamia.Ideałem tej zbrodniczej stepowej chołoty jest osiłek zdolny do twórczej przemocy,do ludobóstwa wszelkiej obcej nacji.Materializacją teoretycznych,ideologicznych myśli Doncowa jest m.inn.OUN-UPA-B i jej zbrodnie,oraz zbanderyzowanie dzisiejszej Ukrainy,gloryfikowanie w niej cwela Bandery i jego zbrodniczych podwładnych i naśladowców wskazań Doncowa.

 2. Avatar
  uvara :

  Gdzie jest UE jak się pytam? Lewactwo, wrażliwe na wszelkie przejawy nacjonalizmu w takich krajach jak Polska, Węgry, Białoruś czy Rosja? Jak zawsze odwraca wzrok i udaję, że nic się nie dzieję, przyparta do muru bełkocze coś, że Ukraińcy są w trudnym momencie historii i potrzebują swoich bohaterów… jacykolwiek by nie byli.

  • Avatar
   jwu :

   @uvara UE ma to do siebie ,że dla niej homofobem jest Polak ,który bez przemocy fizycznej ,ale słownie deklaruje ,że z cieplakami nie jest mu po drodze.A nie np.Niemiec ,który to samo mówi i jeszcze stosuje (niejednokrotnie)przemoc fizyczną wobec kochających inaczej.