Według wstępnych danych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, do 13 tys. obecnych i byłych żołnierzy oraz funkcjonariuszy OMON Białorusi podpisało kontrakt na udział w wojnie z Ukrainą.

O zaangażowaniu obywateli Białorusi w wojnę rosyjsko-ukraińską powiedział w czwartek na briefingu prasowym naczelnik Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksij Hromow – podaje portal Ukraińska Prawda.

„Rosja kontynuuje wciąganie Białorusi w wojnę na pełną skalę z Ukrainą. Według wstępnych danych nawet 13 tys. osób spośród czynnych i byłych żołnierzy jednostek białoruskich sił specjalnych, a także OMON-u podpisało zgodę na udział w wojnie przeciw Ukrainie” – powiedział Hromow.

Według niego Białorusini zgłaszając się na wojnę z Ukrainą kierują się głównie motywami „materialno-finansowymi”, a w ich działaniach nie ma motywu ideologicznego.

„Nikt nie wierzy w jakąkolwiek denazyfikację, ochronę praw ludności rosyjskojęzycznej i tym podobne. Strach i pieniądze to główne czynniki rosyjskiej obecności wojskowej” – powiedział przedstawiciel ukraińskiego Sztabu Generalnego.

Hromow wspomniał także o możliwych „prowokacjach” na białoruskich poligonach z ofiarami wśród cudzoziemców w celu zrzucenia winy za nie na Ukrainę. Miałoby do nich dojść przed Dniem Niepodległości Ukrainy (24 sierpnia).

W dniach 13-21 sierpnia na Białorusi odbędą się „Igrzyska Armijne”, w których wezmą udział przedstawiciele 37 krajów, m.in. z Federacji Rosyjskiej, Wietnamu, Uzbekistanu, Kamerunu, Laosu, Tadżykistanu, Kirgistanu, Syrii i Mali.

CZYTAJ TAKŻE: Incydent w bazie lotniczej na Białorusi. Odpowiedzialni „partyzanci”? [+VIDEO]

Kresy.pl / pravda.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz