Producent surówek z podwarszawskich Dawidów, firma Maga Foods, został wykreślony z listy sankcyjnej MSWiA po tym, jak przejęła go spółka pracownicza.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało w środę w komunikacie o wykreśleniu spółki MAGA FOODS z krajowej listy sankcyjnej.

Jako powód wykreślenia MSWiA wskazało zmiany struktury właścicielskiej oraz organizacyjnej spółki, które usunęły jej dotychczasowe powiązania z kapitałem rosyjskim.

Nowym i jedynym wspólnikiem MAGA FOODS stała się spółka pracownicza BRANDEZ.

„Tym samym MSWiA uznało za zasadne uwzględnić złożony w tej sprawie wniosek spółki o wykreślenie jej z listy sankcyjnej i wycofać nałożone na nią sankcje krajowe. Dzisiejsza decyzja ma charakter natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że obowiązuje od dnia następującego po jej ogłoszeniu i udostępnieniu w Biuletynie Informacji Publicznej” – czytamy w komunikacie MSWiA.

W kwietniu Maga Foods, polski producent surówek z podwarszawskich Dawidów, został wpisany przez MSWiA na tzw. listę sankcyjną, jako przedsiębiorstwo powiązane z Rosją. Od tamtej pory Maga Foods ubiegało się o cofnięcie sankcji argumentując, że obecnie nie ma nic wspólnego z objętym sankcjami rosyjskim oligarchą Michaiłem Friedmanem. Jednak postępowanie MSWiA miało jednak wykazać, że kapitał, który wykupił mniejszościowe udziały Friedmana na początku wojny na Ukrainie, również jest związany z jednym z rosyjskich oligarchów. Po tej decyzji holenderski właściciel spółki zdecydował o likwidacji Maga Foods. Prezes firmy Piotr Pawiński informował wówczas, że trwają starania o wykup menedżerski przedsiębiorstwa.

Według Pawińskiego sankcje MSWiA całkowicie sparaliżowały działalność Maga Foods – do tego stopnia, że odchodzącym pracownikom nie można nawet wystawić świadectw pracy ani wypłacić odszkodowań i odpraw. Warzywa, które firma miała w magazynach, zgniły. Firmie wypowiedziano umowy leasingowania maszyn, a zajęcie serwerów spowodowało, że kierownictwo firmy nie miało nawet możliwości sprawdzenia należności.

W czerwcu w Warszawie w obronie Maga Foods demonstrowali pracownicy firmy i działacze Agrounii.

Kresy.pl / gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz