Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę połowa całej sieci energetycznej Ukrainy została uszkodzona w wyniku działań zbrojnych Rosjan.

Dane takie przedstawił minister energii Herman Hałuszczenko, zauważając, że w tej chwili zweryfikowano 271 trafień w obiekty energetyczne Ukrainy. „Niestety są obiekty, które zostały całkowicie zniszczone i nie można ich odbudować” – powiedział minister, przypominając, że od 10 października 2022 r. obiekty energetyczne Ukrainy są pod ciągłym ostrzałem wroga, podała w niedzielę agencja informacyjna UNIAN.

Według Gałuszczenki na Ukrainie prowadzona jest największa kampania naprawcza w historii, ponieważ konieczna jest jak największa rekonstrukcja systemu do początku sezonu grzewczego.

Bank Światowy oszacował straty ukraińskiego przemysłu energetycznego na 11 mld dol., ale minister zaznaczył, że nie jest to kwota ostateczna, ponieważ ostrzał trwa, a łączne straty już przekraczają tę kwotę. 

Od 10 października 2022 roku Rosja aktywnie próbuje zniszczyć ukraiński system energetyczny. Kampania masowego rażenia cywilnej infrastruktury została rozpoczęta przez Rosjan po próbie wysadzenia Mostu Krymskiego, do której Kijów się oficjalnie nie przyznał.

Z powodu ostrzału wroga wydolność ukraińskiego systemu energetycznego spadła o 68 proc. Wytwarzana w systemie moc jest o 44 proc. mniejsza. Moc elektrowni wodnych spadła o 29 proc. Spośród 94 krytycznych transformatorów wysokiego napięcia 42 zostały uszkodzone lub zniszczone.

We wszystkich miastach Ukrainy wprowadzono harmonogramy wyłączeń planowych i awaryjnych. Ludność używa często generatorów, które zresztą są dostarczane przez państwa zachodnie. UNIAN twierdzi, że ludzie nauczyli się, jak przetrwać bez prądu. Zima 2022-2023 była najtrudniejsza dla systemu energetycznego Ukrainy w całej historii niepodległego państwa. 21 czerwca 2023 roku ONZ ostrzegła, że ​​Ukraina nie będzie miała czasu na poprawę stanu infrastruktury energetycznej przed następną zimą. ONZ uważa ukraiński sektor energetyczny za wyjątkowo wrażliwy na kolejne uderzenia i awarię.

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply