Ukraiński rząd zweryfikował swoje prognozy dotyczące wielkości tegorocznego Produktu Krajowego Brutto oraz bezrobocia – podała w poniedziałek agencja Unian.

Jak podała służba prasowa ukraińskiego rządu, prognozy zostały zrewidowane z uwzględnieniem aktualnych światowych tendencji i rozwoju pandemii COVID-19. „Główne zmiany w prognozie są wynikiem poważnej recesji w całej gospodarce światowej oraz wprowadzenia na szeroką skalę środków mających na celu ograniczenie i zwalczanie COVID-19, zarówno na Ukrainie, jak i w większości krajów świata” – napisano w komunikacie.

Obecnie ukraiński rząd przewiduje, że PKB Ukrainy spadnie w tym roku o 3,9 proc. Prognozy sprzed początku pandemii mówiły o 3,7-procentowym wzroście.

Poziom bezrobocia na Ukrainie ma sięgnąć 9,4 proc., w porównaniu do wcześniej prognozowanych 8,1 proc. Płaca realna ma spaść o 0,3 proc.

Zdaniem planistów ukraińskiego rządu recesja na Ukrainie będzie jednak krótkotrwała. W drugiej połowie 2020 roku ma nastąpić odbicie w górę, a w następnych latach PKB będzie rosło coraz szybciej. Będzie to wynikało m.in. z prognozowanego wzrostu popytu na świecie na ukraińską żywność oraz kontynuacji reform strukturalnych. Pomóc w przejściu kryzysu względnie suchą stopą ma pomóc też ukraiński system bankowy, zdaniem ukraińskiego rządu obecnie bardziej stabilny, niż podczas poprzednich kryzysów.

Zaktualizowane prognozy mają posłużyć do „przeglądu” tegorocznego budżetu państwa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że bardziej pesymistyczne prognozy spadku PKB przedstawił band centralny Litwy. Scenariusz bazowy, uważany za najbardziej prawdopodobny, zakłada, że w wyniku 2-miesięcznej kwarantanny eksport spadnie o 13 proc., PKB Litwy spadnie o 11,4 proc. a bezrobocie wzrośnie do 12,5 proc. Jeśli kwarantanna potrwa 4 miesiące, w najgorszym wypadku PKB kraju może spaść o 20,8 proc. a bezrobocie sięgnąć 16 proc. W scenariuszu optymistycznym PKB Litwy spadnie o 3,4 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: koronawirusem może zarazić się ponad 22 mln Ukraińców

Kresy.pl / Unian
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz