Ukraiński rząd zweryfikował swoje prognozy dotyczące wielkości tegorocznego Produktu Krajowego Brutto oraz bezrobocia – podała w poniedziałek agencja Unian.

Jak podała służba prasowa ukraińskiego rządu, prognozy zostały zrewidowane z uwzględnieniem aktualnych światowych tendencji i rozwoju pandemii COVID-19. „Główne zmiany w prognozie są wynikiem poważnej recesji w całej gospodarce światowej oraz wprowadzenia na szeroką skalę środków mających na celu ograniczenie i zwalczanie COVID-19, zarówno na Ukrainie, jak i w większości krajów świata” – napisano w komunikacie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1753 PLN    (7.96%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Obecnie ukraiński rząd przewiduje, że PKB Ukrainy spadnie w tym roku o 3,9 proc. Prognozy sprzed początku pandemii mówiły o 3,7-procentowym wzroście.

Poziom bezrobocia na Ukrainie ma sięgnąć 9,4 proc., w porównaniu do wcześniej prognozowanych 8,1 proc. Płaca realna ma spaść o 0,3 proc.

Zdaniem planistów ukraińskiego rządu recesja na Ukrainie będzie jednak krótkotrwała. W drugiej połowie 2020 roku ma nastąpić odbicie w górę, a w następnych latach PKB będzie rosło coraz szybciej. Będzie to wynikało m.in. z prognozowanego wzrostu popytu na świecie na ukraińską żywność oraz kontynuacji reform strukturalnych. Pomóc w przejściu kryzysu względnie suchą stopą ma pomóc też ukraiński system bankowy, zdaniem ukraińskiego rządu obecnie bardziej stabilny, niż podczas poprzednich kryzysów.

Zaktualizowane prognozy mają posłużyć do „przeglądu” tegorocznego budżetu państwa.

Przypomnijmy, że bardziej pesymistyczne prognozy spadku PKB przedstawił band centralny Litwy. Scenariusz bazowy, uważany za najbardziej prawdopodobny, zakłada, że w wyniku 2-miesięcznej kwarantanny eksport spadnie o 13 proc., PKB Litwy spadnie o 11,4 proc. a bezrobocie wzrośnie do 12,5 proc. Jeśli kwarantanna potrwa 4 miesiące, w najgorszym wypadku PKB kraju może spaść o 20,8 proc. a bezrobocie sięgnąć 16 proc. W scenariuszu optymistycznym PKB Litwy spadnie o 3,4 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: koronawirusem może zarazić się ponad 22 mln Ukraińców

Kresy.pl / Unian

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz