Sztab ukraińskiej operacji wojskowej w Donbasie zarzucił separatystom, że w niedzielę dwukrotnie złamali porozumienie o przerwaniu ognia, w wyniku czego jeden ukraiński żołnierz zginął a drugi został ranny.

W niedzielę sztab ukraińskiej armii w Donbasie (tzw. Operacji Zjednoczonych Sił) poinformował, że „zbrojne siły Federacji Rosyjskiej” naruszyły trwający od końca lipca rozejm na linii rozgraniczenia w Donbasie. „Przeciwnik otworzył ogień z broni strzeleckiej w stronę pozycji oddziałów Zjednoczonych Sił w pobliżu Pryczepyływki na Ługańszczyźnie” – napisano w komunikacie. W wyniku ostrzału jeden ukraiński żołnierz został śmiertelnie ranny.

Był to już drugi incydent, o który tego dnia strona ukraińska oskarżyła separatystów. Wcześniej ukraińska armia zarzuciła przeciwnikowi, że użył granatnika w pobliżu Krasnohoriwki, w wyniku czego jeden ukraiński żołnierz został ranny. Zarzucono wówczas separatystom, że zmierzają do zerwania rozejmu, jednak zapowiedziano, że ukraińska armia wstrzyma się od odpowiedzi dając separatystom szansę na dotrzymanie porozumienia. „W przeciwnym wypadku, w razie następnego ostrzału ukraińskich pozycji Zjednoczone Siły dadzą odpowiedni odpór przeciwnikowi za pomocą wszystkich posiadanych sił i zasobów” – zapowiedziano w ukraińskim komunikacie.

W poniedziałek głos w sprawie wydarzeń w Donbasie zabrał szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Minister napisał na Facebooku, że działania separatystów „nie pozostaną bezkarne”.

W niedzielę ukraińska armia poniosła w Donbasie także straty nie związane bezpośrednio z walkami. Podczas gaszenia dwóch pożarów zginęło dwóch żołnierzy a kolejnych dwóch zostało rannych. Wszystkie straty wynikały z eksplozji min.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Odpowiadając na oskarżenia strony ukraińskiej siły zbrojne nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej (tzw. Ludowa Milicja) oświadczyły, że nie odpowiadają za śmierć ukraińskiego żołnierza koło Pryczepyływki. Według separatystów ukraińskie dowództwo postanowiło obciążyć ich odpowiedzialnością za „niebojowe straty”.

Przypomnijmy, że według Denisa Puszilina, lidera donieckich separatystów, Ukraińcy nielegalnie kopią okopy w Donbasie i zakładają nowe placówki dla swoich sił. Puszylin oświadczył, że wydał rozkaz ostrzelania jednej z takich pozycji, co miało nastąpić w poniedziałek rano.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, Trójstronna Grupa Kontaktowa ds. uregulowania sytuacji w Donbasie, podczas wideokonferencji, uzgodniła pełne i wszechstronne zawieszenie broni w rejonie konfliktu na wschodzie Ukrainy. Strony uzgodniły, że rozejm wchodzi w życie w poniedziałek 27 lipca br., zaraz po północy.

Kresy.pl / zaxid.net / unian.ua / rusvesna.su

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz