Żołnierze tłumaczyli ostrzał tym, że nie zostali uprzedzeni o przelocie drona.

Ukraińscy żołnierze ostrzelali w pobliżu wsi Czabaniwka drona specjalnej misji obserwacyjnej OBWE – poinformował w środę portal Korrespondent powołując się na raport OBWE o sytuacji w Donbasie z 17. kwietnia br.

Jak napisano w raporcie, obserwatorzy OBWE usłyszeli ponad 100 wystrzałów i serii z lekkiej broni strzeleckiej a także ciężkiego karabinu maszynowego w odległości około 400-500 metrów od miejsca, gdzie się znajdowali (w pobliżu wsi Czabaniwka, kontrolowanej przez rząd w Kijowie, około 66 km na północny-zachód od Ługańska). W rejon wystrzałów wysłano obserwacyjny bezzałogowiec.

Jak pokazały później zdjęcia zrobione przez drona, w odległości około 700 metrów na zachód znajdowały się pozycje wojskowe. Gdy statek latający zbliżył się do tych pozycji, żołnierze ostrzelali go z przynajmniej czterech sztuk lekkiej broni oraz ciężkiego karabinu maszynowego. Usłyszawszy strzały, obserwatorzy podjęli decyzję o awaryjnym lądowaniu drona. Odlatujący dron był w dalszym ciągu ostrzeliwany. Ogień ucichł dopiero, gdy maszyna znalazła się w zasięgu wzroku obserwatorów.

Gdy zespół specjalnej misji obserwacyjnej opuszczał ten rejon, spotkał 5 żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych. Jeden z nich przeprosił za ten incydent i powiedział, że rozkazał swoim podkomendnym strzelać do drona, „ponieważ nie został wcześniej uprzedzony o tym locie”. – napisano w raporcie.

Jak zapewniło OBWE w swoim raporcie, ukraińscy oficerowie ze wspólnego centrum ds. kontroli i koordynacji dostali wcześniej informację o planowanym przelocie bezpilotowca OBWE.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Donbas: Ukraińcy i separatyści oskarżają się o łamanie wielkanocnego zawieszenia broni

Kresy.pl / Korrespondent / osce.org

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz