Ukraińscy przedsiębiorcy zaapelowali do Zełenskiego, by wpłynął na Andrzeja Dudę

Ukraińscy przedsiębiorcy wrócili się do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prośbą, by podczas zbliżającej się wizyty w Polsce w rozmowie z Andrzejem Dudą podjął temat zwiększenia liczby zezwoleń dla ukraińskich przewoźników na przewozy w Polsce i przez Polskę. – pisze portal Europejska Prawda.

Apel do Zełenskiego opublikowało w poniedziałek Europejskie Stowarzyszenie Biznesu (EBA) – największa organizacja biznesowa na Ukrainie. Zwrócono w nim uwagę, że na początku sierpnia ukraińscy przewoźnicy niemal wyczerpali tegoroczny limit przewozów towarowych przez Polskę. W poprzednich latach, według EBA, zezwoleń wystarczało na 9-10 miesięcy. „W związku z tym firmy zmagają się z poważnym brakiem autoryzowanego transportu dla obsługi operacji handlu zagranicznego z krajami UE”. – alarmuje EBA.

Ukraińska organizacja stwierdziła, że w związku z brakiem pozwoleń istnieje ryzyko opóźnień w dostawach ukraińskich towarów do krajów UE oraz możliwe problemy ze sprowadzeniem na Ukrainę surowców i produktów gotowych. Wpływa to negatywnie na relacje ukraińskiego biznesu z zagranicznymi kontrahentami, a także, jak stwierdzono, wizerunek Ukrainy w całości. EBA uważa, że zwiększenie liczby pozwoleń jest konieczne dla utrzymania i przyspieszenia obrotów handlu zagranicznego Ukrainy.

„W związku z tym Stowarzyszenie zaapelowało do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o podniesienie kwestii zwiększenia liczby zezwoleń podczas spotkania z prezydentem Polski i o sprzyjanie rozwiązaniu tego problemu w długoterminowej perspektywie” – napisano w oświadczeniu EBA.

Przypomnijmy, że Wołodymyr Zełenski przyjedzie do Polski 1. września na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że ukraiński minister infrastruktury Wołodymyr Omelan zapowiedział, że Ukraina jest gotowa złożyć skargę do Komisji Europejskiej na Polskę w związku z ograniczeniem liczby zgód dla ukraińskich przewoźników. Ukraina uważa, że Polska łamie w ten sposób warunki umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską.

Kresy.pl / Europejska Prawda
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   JeszczePolska :

   Oczywiście , w podskokach załatwi, wincyj ukraińskich Tirów na polskich drogach, ilość polskich trzeba zmniejszyć.
   Trzeba wincyj pubów /dla przyjaciół rządu i jego hegemona/….otworzyć z alkoholem przy drogach.

   Ciekawe, ze Ukraina masowo skupuje waluty do swojego banku,widocznie mają dużo forsy…. a nasze 4 mld zamiast na zamykane polskie szpitale, zawiózł na Ukraine.
   Harmonogram spłaty jest gdzieś???