Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy twierdzi, że armia rosyjska przerzuca nowe jednostki na terytorium Białorusi.

Informacja taka pojawiła się na stronie ukraińskiego Sztabu Generalnego na Facebooku w ramach regularnych podsumowań sytuacji na froncie wojny z Rosją. “Trwa ruch jednostek Federacji Rosyjskiej na terytorium Republiki Białoruś. Działania te prowadzone są w celu rotacji jednostek, które poniosły znaczne straty, wzmocnienia istniejących grup, uzupełnienia żywności, paliwa i amunicji, organizacji ewakuacji rannych i chorych wśród personelu wojskowego” – zacytowała agencja informacyjna UNIAN.

Ukraiński sztab obserwuje też ruchy armii samej Białorusi. Wiele jej oddziałów ma, według Ukraińców, znajdować się na poligonach. Na Polesiu, oddziały rosyjskie miały okopać się na pozycjach w oczekiwaniu na rotację.

Sztab Generalny twierdzi, że Rosjanie nadal prowadzą operacje wokół Czernichowa i Sum próbując wkroczyć do miast. Kontynuowany był również szturm na Mariupol i Siewierodonieck. Ukraińcy pochwalili się lokalnymi sukcesami w Donbasie, gdzie mieli odzyskać kontrolę nad miejscowościami Trostianiec i Husarowka.

Ukraińcy napisali nawet o “ogniskach oporu” w kontrolowanym od dłuższego czasu przez Rosjan obwodzie chersońskim.

 

24 lutego Rosja zaczęła zbrojny atak na Ukrainę z użyciem różnych rodzajów broni. W ciągu miesiąca oddziały rosyjskie z dwóch stron podeszły pod Kijów, otoczyły Czernihów i Charków, zajęły obwód chersoński oraz większą część obwodów ługańskiego i donieckiego. Przy pomocy rakiet Rosjanie razili cele także na zachodzie Ukrainy. Na części kierunków uderzenia Rosjanie zaatakowali z terytorium Białorusi.

W zeszłym tygodniu ostatni dyplomaci opuścili terytorium Ukrainy. To, podobnie jak ruchy białoruskich oddziałów przy jej granicy oraz oznaczenia jakie zaczęli nosić na mundurach białoruscy żołnierze skłoniło komentatorów, iż białoruska armia może wejść do wojny po stronie Rosji.

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply