Ukraina rozważy „wstrzymanie” swojego członkostwa w Interpolu, jeśli jego nowym prezydentem zostanie wybrany przedstawiciel Rosji. – podały ukraińskie media powołując się na szefa ukraińskiego MSW.

Jak podaje Hromadske, opuszczeniem Interpolu zagroził minister spraw wewnętrznych tego kraju Arsen Awakow podczas 87. sesji Zgromadzenia Ogólnego Interpolu. Ukraiński minister ogłosił swoje ultimatum także na Twitterze.

Prawdopodobna prezydencja Rosji w Interpolu jest absurdalna i sprzeczna z duchem i celami organizacji. W przypadku jeżeli argumenty Ukrainy i szeregu innych krajów nie zostaną wysłuchane, Ukraina rozważy wstrzymanie członkostwa w ICPO [Interpolu – red.] – napisał Awakow.

Według portalu Zaxid.net, ukraiński deputowany Anton Heraszczenko, doradca Awakowa, twierdzi, że rosyjski kandydat na szefa Interpolu Aleksandr Prokopczuk jest „kadrowym współpracownikiem rosyjskiego wywiadu”, który ma zinfiltrować Interpol. Jak napisał Heraszczenko w mediach społecznościowych, od końca lat 80. do 2003 roku Prokopczuk miał pracować w strukturach rosyjskiego wywiadu. Później w ramach „wzmocnienia milicji” miał przejść do rosyjskiego MSZ, ale według ukraińskiego deputowanego „pozostał współpracownikiem specsłużb FR”. Prokopczuk był już raz szefem Interpolu i w tym czasie, zdaniem Heraszczenki, „Rosja zaczęła aktywnie wykorzystywać Interpol jako instrument prześladowania niewygodnych osób”. Ukraiński deputowany uważa, że jeśli Prokopczuk zostanie szefem Interpolu, będzie to oznaczało „ostateczną dyskredytację tej organizacji”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że stanowisko prezydenta Interpolu zwolniło się po dymisji Chińczyka Wenga Hongweia, który we wrześniu br. wyleciał do Chin i tam został aresztowany w związku „ze złamaniem prawa”. Jak podano po jego dymisji, wybranie nowego prezydenta organizacji zaplanowano na Zgromadzenie Ogólne Interpolu w Dubaju w dniach 18-21. listopada br. Nowy prezydent ma pełnić tę funkcję do końca bieżącej kadencji, która upływa w 2020 roku. Do czasu wyboru nowego prezydenta obowiązki Wenga wypełnia wiceprezydent Kim Jong Yang.

Kresy.pl / Hromadske / Zaxid.net
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz