Sukces miniserialu HBO „Czarnobyl” spowodował wzrost liczby turystów pragnących zobaczyć miejsce, w którym doszło do awarii czarnobylskiej elektrowni atomowej oraz opuszczone tereny czarnobylskiej „zony” – napisała we wtorek agencja Reutera.

Jak powiedział Reutersowi Serhij Iwanczuk, szef biura turystycznego SoloEast, jego firma odnotowała w maju br. 30-procentowy wzrost liczby turystów odwiedzających Czarnobyl w porównaniu do maja 2018 roku. Rezerwacje na czerwiec, lipiec i sierpień zwiększyły się o 40 proc. Podobne liczby podał agencji Jarosław Jemelianenko, szef Chernobyl Tour, innej firmy, która oferuje wycieczki do czarnobylskiej „zony”. Oczekuje on wzrostu liczby klientów o 30-40 proc. Wycieczki dla anglojęzycznych turystów kosztują zazwyczaj około 100 dolarów za osobę.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Przewodnicy wycieczek potwierdzają, że wzrost zainteresowania Czarnobylem jest związany z sukcesem serialu HBO. „Wiele osób przychodzi tutaj, zadaje wiele pytań na temat programu telewizyjnego, dotyczących wszystkich wydarzeń. Ludzie stają się coraz bardziej ciekawi” – powiedziała Reutersowi przewodniczka Wiktoria Brożko. Kobieta przekonywała, że odwiedzanie tzw. czarnobylskiej strefy wykluczenia jest bezpieczne dla zdrowia. Według niej człowiek przebywając w swoim domu przez 24 godziny przyjmuje taką samą dawkę promieniowania, jak podczas wycieczki do Czarnobyla.

Reuters podaje przykładowy program takiej wycieczki – busy zabierają turystów z centrum Kijowa i wiozą 120 km w miejsce, gdzie znajdują się pomniki ofiar katastrofy z 1986 roku oraz opuszczone wioski. Turyści mają też możliwość zjedzenia obiadu w jedynej restauracji w Czarnobylu. Później odwiedzają reaktor nr 4, który od 2017 roku jest przykryty kopułą o wysokości 105 metrów. Dzień kończy się spacerem po opuszczonym, dawniej 50-tysięcznym mieście Prypeć. Później turyści wracają do Kijowa.

Jak podawał Onet, wyprodukowany w tym roku miniserial HBO „Czarnobyl”, opowiadający o awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu, został oceniony najwyżej przez widzów w największej filmowej bazie danych na świecie – Internet Movie Database, pozostawiając w tyle takie seriale jak „Gra o tron” i „Breaking Bad”.

CZYTAJ TAKŻE: Białoruś otwiera czarnobylską „zonę” dla turystów

Kresy.pl / Reuters / Onet

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz