Ukraina rozszerzyła sankcje wobec rosyjskich mediów

Sankcjami objęto m.in. rosyjską agencję RIA-Nowosti. Szef jej kijowskiej filii przebywa aktualnie w ukraińskim areszcie.

Ukraina wydłużyła listę osób fizycznych i prawnych objętych przez nią sankcjami. Wynika to z dokumentów opublikowanych w czwartek na stronie internetowej prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

W aktualnym rejestrze osób objętych sankcjami znajduje się obecnie 1748 osób fizycznych i 756 osób prawnych. Do tej pory było ich znacznie mniej – 1228 osób fizycznych i 468 osób prawnych.

Jak zauważyła Polska Agencja Prasowa, na ukraińską „czarną listę” trafiły m.in. rosyjska agencja informacyjna RIA-Nowosti i pierwszy kanał rosyjskiej telewizji państwowej oraz wielu rosyjskich dziennikarzy. Wśród objętych sankcjami jest szefowa telewizji RT Margarita Simonian.

W palecie sankcji, które Ukraina stosuje wobec osób znajdujących się na liście, są m.in. zakaz wjazdu na teren Ukrainy, blokada aktywów, zakaz wyprowadzania kapitału poza granice Ukrainy, zakaz udziału w prywatyzacji ukraińskiego majątku, zakaz korzystania z zamówień publicznych itp.

Na aktualnej liście znajdują się tylko dwaj obywatele Polski – Dawid Hudziec i Dawid Berezicki z Obozu Wielkiej Polski. Ich nazwiska widniały już na zeszłorocznej liście.

Sankcje są nakładane na wniosek Narodowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy.

Objęcie sankcjami RIA-Nowosti może mieć związek ze sprawą dyrektora ukraińskiej filii RIA Nowosti Kyryła Wyszynskiego, którego ukraińskie służby aresztowały w połowie maja. Wyszynskiemu, który jest obywatelem Ukrainy, postawiono zarzuty zdrady państwowej. Funkcjonariusze SBU mieli ustalić, że wiosną 2014 roku Wyszynski wyjechał na Krym z zadaniem otrzymanym od rosyjskiej grupy medialnej „Rosja dzisiaj” brania udziału w „propagandowych akcjach mających na celu popieranie aneksji i włączenia półwyspu do Rosji”. Za swoje zasługi miał on m.in. otrzymywać rosyjskie odznaczenia.

Przypomnijmy, że wprowadzając sankcje po raz pierwszy w ubiegłym roku zablokowano korzystanie na Ukrainie z popularnych sieci Vkontakte i Odnoklasniki a także serwisu Jandeks. Wśród osób fizycznych byli głównie obywatele Federacji Rosyjskiej oraz działacze nieuznawanych separatystycznych republik w Donbasie, ale także obywatele innych krajów. 

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / PAP / Ukrinform
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz