Ukraina i donbascy separatyści prowadzą rozmowy o drugiej w tym roku wymianie jeńców i innych uwięzionych osób – ujawnił w czwartek szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

Jak podaje agencja Unian, Jermak opowiedział o planach nowej wymiany jeńców agencji Reutera. Każda ze stron ma uwolnić po 100 ludzi. Wymiana ma nastąpić za pośrednictwem OBWE.

Dokładna data wymiany jeńców nie jest jeszcze znana. Zdaniem Jermaka powinno to nastąpić w ciągu najbliższych tygodni.

“Ta wymiana ma być drugą w tym roku” – podkreślał szef Biura Prezydenta.

Andrij Jermak poinformował też, że trwają uzgodnienia w sprawie co najmniej trzech nowych odcinków, na których nastąpi wycofanie wojsk. „Dziś jesteśmy blisko porozumienia w sprawie trzech, a może pięciu nowych odcinków” – mówił Jermak.

Jak podaje Unian, poprzednia wymiana jeńców w Donbasie nastąpiła 16 kwietnia br. Separatyści uwolnili 20 Ukraińców, Ukraina wypuściła 14 osób.

Przypomnijmy, że 22 lipca br.  Trójstronna Grupa Kontaktowa ds. uregulowania sytuacji w Donbasie, podczas wideokonferencji, uzgodniła “pełne i wszechstronne” zawieszenie broni w rejonie konfliktu na wschodzie Ukrainy. Strony uzgodniły, że rozejm wejdzie w życie 27 lipca br., zaraz po północy. Rozejm trwa do tej pory, chociaż obie strony konfliktu oskarżają się nawzajem o jego naruszanie.

Kresy.pl / Unian

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply