Według Państwowej Służby Statystyki Ukraina boryka się z coraz głębszymi negatywnymi trendami w demografii.

W ciągu czterech pierwszych miesiącach tego roku liczba ludności Ukrainy zmniejszyła się o 82,8 tys. osób i na dzień 1. maja 2017 wynosiła 42,5 mln – podała Państwowa Służba Statystyki Ukrainy (Derżstat). Dane nie obejmują Krymu i terenów kontrolowanych przez separatystów na wschodzie kraju.

W analogicznym okresie 2016 roku liczba ludności Ukrainy zmniejszyła się o 74,4 tys. osób.

Od stycznia do 1. maja 2017 na Ukrainie urodziło się 116 907 dzieci. Jest to spadek w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego o 11,6 tys. urodzin. Jak podano, obecnie na Ukrainie na 100 zgonów przypada tylko 58 narodzin.

Co ciekawe, według Derżstatu Ukraina ma dodatnie saldo migracji – w pierwszych czterech miesiącach tego roku liczba osób, które osiedliły się na Ukrainie przewyższyła o 2612 liczbę osób, które z niej wyjechały na stałe.

Jak podaje agencja Unian, przed utratą Krymu liczba ludności Ukrainy wynosiła 45 mln.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że według ukraińskich danych z 2016 roku za granicą pracowało od 3 do 5 mln Ukraińców, czyli nawet 10 proc. obywateli tego kraju. Przyznawano, że w Polsce może pracować około miliona obywateli Ukrainy, a nasz kraj jest najczęściej wybierany jako ten, do którego Ukraińcy wyjeżdżają do pracy (22,5 proc.). Na dalszych miejscach znalazły się: Rosja (19,2 proc.), Czechy (18 proc.), Włochy (15,7 proc.), a także Niemcy (3,2 proc.).

Według prognoz ukraińskiego Instytutu demografii, w ciągu następnych 45 lat populacja Ukrainy może zmniejszyć się nawet o 10 mln ludzi, do ok. 35 mln. Z czego według optymistycznego wariantu liczba osób młodych będzie wynosić 4 mln, a według pesymistycznego – 2,8 mln.

CZYTAJ TAKŻE: Repatriacja jako lekarstwo na demografię – raport Fundacji Republikańskiej

Kresy.pl / Unian
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz