Rzeczniczka MSZ Rosji zapowiedziała, że odpowiedzią Moskwy na przystąpienie Finlandii do NATO będzie „niespodzianka” o charakterze militarnym.

Jak pisaliśmy, w środę Finlandia i Szwecja złożyły oficjalne wnioski o dołączenie do NATO. Jeszcze tego samego dnia spotkało się to z reakcją Rosji. Sprawę skomentowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ, Maria Zacharowa, zapowiadając, że odpowiedź Moskwy będzie dla fińskich władz „niespodzianką” o charakterze wojskowym.

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss skrytykowała prezydenta Francji Emmanuela Macrona za proponowanie, aby Putin nie został "poniżony". (więcej…)

Emerytowany amerykański generał Ben Hodges przewiduje, że kulminacja wojny rosyjsko-ukraińskiej nastąpi latem, a do września Ukraina będzie w stanie odeprzeć rosyjskie wojska.

Jak podaje portal Interia, były dowódca wojsk amerykańskich w Europie gen. Ben Hodges w wywiadzie dla Radia Swoboda ocenił, że Rosja nie osiągnęła w wojnie na Ukrainie wszystkich zakładanych celów i Rosjanie "nie mają czego świętować". Rosyjski resort obrony ocenił jako "skorumpowaną instytucję" a rosyjskich żołnierzy określił mianem "morderców" atakujących obiekty cywilne.

Zdaniem Hodgesa kulminacja wojny nastąpi latem. Wówczas Rosjanom ma zabraknąć ludzi, amunicji i woli walki. Wtedy Ukraina według niego będzie mogła rozpocząć kontrofensywę i do września wyprzeć rosyjskie siły zbrojne.

Według brytyjskiego wywiadu Rosjanie skierowali swoje nowoczesne bojowe wozy wsparcia do ataku na Siewierodonieck.

Informacje o doniesieniach wywiadu opublikowało w niedzielę rano na Twitterze brytyjskie Ministerstwo Obrony. Według nich Rosjanie posiadają tylko jedną operatywną kompanię ciężkich bojowych wozów wsparcia "Terminator". Oddział ten znajduje się na Ukrainie i został skierowany do zgrupowania, które prowadzi ataki na miasto Siewierodonieck w obwodzie ługańskim.

Agencja Reutera dowiedziała się, że Amerykanie rozważają przekazanie Ukrainie systemów, które mogłyby razić rosyjskie okręty wojenne i pomóc w zniesieniu blokady morskiej ukraińskich portów.

Biały Dom pracuje nad przekazaniem Ukraińcom zaawansowanych rakiet przeciwokrętowych, którymi Ukraina mogłaby razić okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - podała w czwartek agencja Reutera powołując się na swoje źródła.

Trzech urzędników administracji oraz dwa źródła w Kongresie przekazały, że aktywnie rozważane jest wysłanie na Ukrainę dwóch rodzajów potężnych pocisków przeciwokrętowych: Harpoon produkowanych przez Boeinga oraz Naval Strike Missile (NSM) produkowanych przez przez norweskiego Kongsberga we współpracy z Raytheon Technologies.

Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

Pomóż nam dziś utrzymać nasze pozycje! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga fortu Kresy.pl
0%