Sekretarz ukraińskiej rady ds. upamiętnień Swiatosław Szeremeta uważa, że wyniki prac ekshumacyjnych na cmentarzu w Hruszowicach dowodzą, iż pochowano tam co najmniej trzech bojowników Ukraińskiej Powstańczej Armii. W związku z tym ukraiński urzędnik oczekuje, że rozebrany w tym miejscu w 2017 roku nielegalny pomnik ku czci UPA zostanie odbudowany.

Szeremeta napisał o tym w niedzielę na swoim profilu na Facebooku, do którego mają dostęp jedynie znajomi Szeremety. Jeden z nich – szef Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wjatrowycz, zamieścił skan wypowiedzi ukraińskiego sekretarza na swoim, ogólnodostępnym profilu.

Wczoraj późno w nocy zakończyły się badania pochówków w Hruszowicach na miejscu zburzonego pomnika UPA. Według wstępnych wniosków grupy ukraińskich ekspertów wśród 18 pochówków są co najmniej 3 pochówki żołnierzy UPA. To potwierdzają relacje świadków, dane archiwalne, charakter i głębokość pochowań oraz materiał towarzyszący. Potwierdzają się świadectwa i wspomnienia, że żołnierzy UPA chowano przeważnie w nocy do istniejących już cywilnych grobów. A więc zburzony pomnik UPA w Hruszowicach nie był symboliczny, ale nagrobny i musi zostać ODBUDOWANY!!! Szczegóły z wnioskami ukraińskich fachowców wkrótce, po świętach. Pozdrawiam wszystkich z okazji Zielonych Świąt i święta Trójcy Świętej. – napisał Szeremeta. Na skanie opublikowanym przez Wjatrowycza widać, że post Szeremety polubiła m.in. proukraińska działaczka z Polski Grażyna Staniszewska.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że od czwartku badacze z IPN przebadali kilkanaście pojedynczych grobów odkrytych w miejscu rozebranego rok temu nielegalnego upamiętnienia ku czci UPA. Badania podjęto w związku z twierdzeniami strony ukraińskiej, że pod pomnikiem znajdował się zbiorowy grób 14 upowców.

Jak poinformował w rozmowie z portalem Kresy.pl wiceszef IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, na badanym obszarze ujawniono łącznie szczątki 16 osób, w tym 6 mężczyzn, 3 kobiet, 2 dzieci, jednego nastolatka i 4 szczątki osób, w przypadku których na razie nie udało się ustalić płci. Przy części z nich odkryto artefakty, takie jak m.in. monety: polskie przedwojenne, m.in. z lat 20. I 30. XX wieku, a także monety rosyjskie, austriackie, a nawet jeden numizmat z Francji. W co najmniej dwóch grobach znaleziono naszyjniki lub korale, które należały do kobiet. Według wstępnej opinii polskich specjalistów nie znaleziono podstaw uzasadniających twierdzenie, że na cmentarzu były pochówki członków UPA

Naszym zdaniem ułożenie pochówków, to co zastaliśmy w jamach grobowych, wszystkie okoliczności świadczą o tym, że mamy do czynienia ze starszymi, naturalnymi pochówkami m.in. z lat 30. XX wieku, na co wskazuje datowanie monet – mówił wiceszef IPN. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN zapowiedziało wydanie w poniedziałek w tej sprawie szerszego komunikatu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

18 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  jaro7 :

  Tak się kończy rozmawianie z banderowska hołotą,to sa skutki włażenia w 4 litery banderowcom przez polskojęzycznych sługusów usa i żydów.Takie ZERO jak szeremeta nie powinien mieć prawa wjazdu do Polski.I zapisywać takie nazwiska jak ta G.staniszewska czy ta „doktorek’

 2. Avatar
  franciszekk :

  Przedstawiciel cywilizacji turańskiej domaga się potężnej, wielometrowej budowli – piramidy zwanej pomnikiem by czcić bałwochwalczo i PO pogańsku nieżyjących.
  Należy stanowczo wytłumaczyć temu przedstawicielowi cywilizacji turańskiej, ze zmarłym należy się zwyczajny grób w.g. cywilizacji łacińskiej!

 3. Avatar
  wnuk rezuna :

  Wszyscy Ukraińcy w sposób agresywny i prowokatorski usiłujący eksportować banderyzm do Polski i Unii Europejskiej w postaci banderowskiej symboliki, hymnów, flag, gadzetów, koszulek itp. , powinni być POZBAWIENI PRAWA WJAZDU do POLSKI I UE !!!
  Europejska Cywilizacja powinna się chronić przed zalewem ukraińskiego faszyzmu i banderowskiej ideologi mordu i zbrodni…..czy nawet przed aprobatą i pochwałą jej apologetów i pogrobowców. Dlaczego ta banda zamiast nadstawiać tchórzliwe łby w Donbasie, woli pokazywać swoje „bohaterstwo i miłość ojczyzny” wwożąc do Polski banderowskie chorągiewki ???. Bo wiedzą że w cywilizowanym kraju, nikt im za to w łeb nie pier…nie ???….gieroje …
  Tylko bezwzględne egzekwowanie fundamentalnych praw moralnych, że o polskim prawie nie wspomnę, może pomóc resocjalizować tych biednych Ukraińców z banderowskiego rezerwatu i być może za kilkadziesiąt lat, przywrócić na łono Europejskiej Cywilizacji i Kultury….
  Ten konglomerat narodowościowy, kastrowany przez 70 lat komuny z wszelkich ogólnoludzkich wartości, demoralizowany i upodlony moralnie przez pokolenia świń w garniturach…rozumie tylko argument pięści i siły, wszystko inne poczytując za słabość…
  Dlatego wszelkie inne argumenty są po prostu głupotą i naiwnością …
  Powinni o tym pamiętać Wszyscy od polityki wschodniej, niezależnie od maści i koloru…

 4. Avatar
  Beresteczko1651 :

  To piękny przykład na to, do czego prowadzi tchórzostwo, uległość i pojednawczość wobec nienawidzących Polski i Polaków a przy tym cynicznych, bezczelnych i zdeterminowanych w swojej antypolskiej działalności osobników, ugrupowań i państw. To samo dotyczy „polityki” polskojęzycznych władz wobec Izraela i żydostwa. Z tym, że to nie prowadzący tę „politykę” ucierpią. Ucierpią zwykli ludzie, tak jak mordowani przez Ukraińców na Wołyniu czy w Małopolsce Wschodniej czy jak katowani przez żydowskich ubeków i uciskani przez komunistyczną żydowską administrację.

 5. Avatar
  jwu :

  Nie rozumiem jednego ,skoro pomnik był postawiony „nielegalnie”i zniszczony legalnie,to w czym problem? I nawet gdyby byli pochowani tam banderowcy ,to dyskusji na temat odbudowy pomnika nie powinno być.A zwłoki banderowców ekshumować i wywieźć na Ukrainę.Bo jak to możliwe ,by truchła krwawych rzeźników leżały wśród ich ofiar ? I do tego były upamiętnione pomnikiem.

 6. Avatar
  lp :

  To o czym szanowni Koledzy piszą, to są symptomy beznadziejnej słabości Państwa Polskiego. W żadnym normalnym kraju, z bydlakami pokroju szeremety nikt by nie rozmawiał. Przede wszystkim dlatego, że takie bydlaki nie zostali by nawet wpuszczeni do tegoż kraju.

 7. Avatar
  milon :

  Ten wieprz już tu jadąc miał ubzdurane że co by nie znaleźli to to są upowcy nie ważne dowody i tu wiadomość dla Ukraińców gówno postawicie w Polsce a nie pomniki bandytów stawiajcie sobie to gówno u siebie nie w Polsce dla nas tą wasza faszystowska kabańska upa to banda zhujałych tchurzy którzy walczyć umieli tylko z kobietami i dziećmi bo przed wojskiem uciekali i wiadomość dla ukrow już w dupę waszej upa

 8. Avatar
  meki1 :

  Wczoraj próbowałem zamieścić na portalu GAZETA.PL informację o badaniach IPN w Hruszowicach o treści „Na cmentarzu w Hruszowicach w przemyskiem kończą się prace badawcze IPN w miejscu zburzonego w ubiegłym roku pomnika UPA. Ukraińcy twierdzili, że pod pomnikiem są szczątki upowców i żądali odbudowy pomnika, toteż IPN wykonał badania archeologiczne, które wykazały że takich pochówków nigdy nie było. Ze strony ukraińskiej brał udział minister rządu uraińskiego Szeremeta, który miał zakaz wjazdu do Polski i specjalnie na okres badań ten zakaz cofnięto” . GAZETA.PL nie zamieściła tego, dając uwagę że treść wpisu jest NIEDOZWOLONA, dziwne?