We wtorek 16 lutego br. Lwowska Rada Obwodowa (odpowiednik sejmiku wojewódzkiego w Polsce) zwróciła się do władz centralnych Ukrainy o nadanie ukraińskim żołnierzom dywizji Waffen SS-Galizien statusu weteranów walki o niepodległość Ukrainy.
Jak podaje portal Varianty.lviv.ua, większość deputowanych Lwowskiej Rady Obwodowej zagłosowała we wtorek za zwróceniem się do ukraińskiego rządu oraz parlamentu o nowelizację ustawy “O prawnym statusie i upamiętnieniu uczestników walki o niepodległość Ukrainy w XX wieku” w kierunku uwzględnienia w niej kombatantów dywizji SS-Galizien. W przyjętym apelu użyto ahistorycznej nazwy jednostki pozwalającej na ukrycie jej nazistowskiego charakteru: Pierwsza Ukraińska dywizja “Galicja” [oryg. “Hałyczyna” – red.].
Spośród 84 deputowanych rady obwodowej 57 zagłosowało za wystosowaniem wezwania, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Nie głosowało dwóch deputowanych obecnych na sali – szef obwodowej państwowej administracji Maksym Kozycki z partii “Sługa Narodu” oraz Nazarij Sumało z partii “Batkiwszczyna”. Pozostali deputowani byli nieobecni. “Za” głosowali m.in. szefowa rady Iryna Hrymak oraz skompromitowany sekretarz ukraińskiej rady ds. upamiętnień Swiatosław Szeremeta (oboje z partii “Europejska Solidarność” byłego prezydenta Petra Poroszenki).
“Członkowie dywizji [oryg. dywizijnyky – red.] wciąż nie są uznawani na szczeblu państwowym, są pozbawieni socjalnych gwarancji i ulg. Większość z nich nie została rehabilitowana” – stwierdzili deputowani Lwowskiej Rady Obwodowej apelując do rządu i parlamentu o nowelizację ustawy “w celu przywrócenia historycznej sprawiedliwości”.
Przypomnijmy, że ukraiński parlament przyjął ustawę “O prawnym statusie i upamiętnieniu uczestników walki o niepodległość Ukrainy w XX wieku” 9 kwietnia 2015 roku, tuż po tym, jak przemawiał w nim ówczesny prezydent RP Bronisław Komorowski. Ustawa uznawała za uczestników walki o niepodległość Ukrainy członków różnych struktur m.in. Legionu Ukraińskich Strzelców Siczowych, Centralnej Rady, armii Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, Powstańczych Oddziałów Naddniestrza, Siczy Karpackiej, Ukraińskiego Związku Helsińskiego a także ludobójczych Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii.
CZYTAJ TAKŻE: Weteran SS-Galizien “bohaterem Ukrainy?” Ukraiński parlament wystosował wniosek do prezydenta
14 Dywizja Grenadierów Waffen SS-Galizien była kolaboracyjną jednostką zbrodniczej formacji Waffen-SS, złożoną z ukraińskich ochotników z dawnej Galicji będących w świetle prawa międzynarodowego obywatelami polskimi. Niemcy powołali ją w 1943 roku dla uzupełnienia braków kadrowych. Z części ochotników do SS-Galizien Niemcy utworzyli galicyjskie pułki policyjne, które „wsławiły” się licznymi zbrodniami na Polakach w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie w 1944 roku, w tym w Hucie Pieniackiej. W czasie popełniania tych zbrodni pułki formalnie nie wchodziły w skład dywizji, co jest obecnie podnoszone przez jej obrońców. Jednak w czasie wojny panowało powszechne przekonanie, umacniane także przez Niemców, że pułki są częścią SS-Galizien. Ponadto po rozbiciu dywizji przez Armię Czerwoną w lipcu 1944 roku w bitwie pod Brodami Niemcy odtworzyli SS-Galizien kierując do niej żołnierzy galicyjskich pułków policyjnych, a także innych ukraińskich kolaboracyjnych oddziałów uwikłanych w zbrodnie wojenne, m.in. tzw. Ukraińskiego Legionu Samoobrony, który dokonał pacyfikacji wiosek na Lubelszczyźnie i uczestniczył w tłumieniu powstania warszawskiego.
CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński duchowny: przyjdzie czas, że żołnierze SS Galizien zostaną uznani za świętych [+VIDEO]
Kresy.pl / varianty.lviv.ua
To chorzy ludzie, ale jeszcze bardziej chorzy są ci, którzy w imię doraźnych interesów politycznych przymykają oko na to co się dzieje.
Jaki naród tacy bohaterzy