Rosyjska armia poinformowała o osiągnięciu porozumienia w sprawie ewakuacji rannych ukraińskich żołnierzy z oblężonych zakładów Azowstal w Mariupolu. Strona ukraińska dotychczas nie skomentowała tych doniesień.

Jak podała agencja Interfax, ministerstwo obrony Rosji poinformowało w poniedziałek o rozpoczęciu ewakuacji rannych ukraińskich żołnierzy z zakładów Azowstal w Mariupolu. Ma to być wynik rozmów prowadzonych z obrońcami oblężonej fabryki. Ranni mają trafić do placówki medycznej na terytorium kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów.

„Obecnie na terenie przedsiębiorstwa wprowadzono reżim ciszy i otwarto korytarz humanitarny, którym ranni ukraińscy żołnierze są dostarczani do placówki medycznej w Nowoazowsku w Donieckiej Republice Ludowej w celu zapewnienia im wszelkiej niezbędnej pomocy” – oświadczyło ministerstwo obrony Rosji.

Korespondent wojenny kanału rosyjskiej armii Zwiezda obecny tego dnia w Mariupolu przekazał, że w przeciwieństwie do poprzednich dni w mieście nie słychać żadnych wystrzałów. Według Zwiezdy na rannych ukraińskich żołnierzy czekają podstawione autobusy.

Strona ukraińska dotychczas nie skomentowała tych doniesień.

Przypomnijmy, że wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała w środę, że Ukraina zaproponowała Rosji wymianę poważnie rannych ukraińskich żołnierzy z zakładów Azowstal na rosyjskich żołnierzy znajdujących się w ukraińskiej niewoli. Ze słów Wereszczuk wynikało, że wymienieni żołnierze trafią na stronę ukraińską, a nie do szpitala na terytorium będącym w rękach separatystów. Według ukraińskiej wicepremier rozmowy na ten temat były w toku.

W czwartek Wereszczuk ujawniła, że rozmowy dotyczą tylko 38 najciężej rannych, leżących żołnierzy.

Mariupol znajduje się w stanie oblężenia od początku marca br. Od końca kwietnia ukraińscy żołnierze bronią się jedynie w hucie Azowstal. Znajdują się tam żołnierze pułku Azow, piechoty morskiej oraz funkcjonariusze straży granicznej i policjanci. Rannych jest około 600 z nich. Obrońcom brakuje wody, żywności oraz leków.

W Azostalu nie ma cywilów – o zakończeniu ich ewakuacji Iryna Wereszczuk poinformowała 6 maja.

Kresy.pl / Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply