Ukraina deklaruje gotowość do 30-dniowego zawieszenia broni, ale pod jednym warunkiem – Rosja musi zrezygnować z narzucania swoich warunków. Wołodymyr Zełenski podkreślił to po rozmowie z Emmanuelem Macronem.

„Ukraina jest gotowa na bezwarunkowe 30-dniowe zawieszenie broni. Ale żeby móc je wdrożyć, Rosja musi przestać stawiać warunki” – napisał Zełenski na Telegramie. Zaznaczył, że wspólnie z prezydentem Macronem omawiali pracę zespołów nad sformułowaniem jasnych gwarancji bezpieczeństwa.

„Stanowisko Francji w tej sprawie jest bardzo konkretne i zdecydowanie je popieramy. Nadal pracujemy i koordynujemy kolejne kroki i kontakty z partnerami” – dodał prezydent.

Jak podaje Bloomberg, powołując się na źródło zbliżone do Kremla, warunkiem zawarcia rozejmu z Ukrainą może być zażądanie przez władze rosyjskie zaprzestania dostaw zachodniej broni dla Kijowa.

17 marca pisaliśmy, że Pentagon potwierdził przywrócenie pomocy wojskowej oraz wymiany informacji wywiadowczych z Ukrainą do wcześniejszego poziomu. Informację przekazano podczas konferencji prasowej z udziałem rzecznika Pentagonu Seana Parnella oraz generała porucznika Alexusa G. Grynkewicha.

Stany Zjednoczone zamierzają także wznowić dostawy precyzyjnie naprowadzanych pocisków GLSDB dla Ukrainy. Nowe dostawy mają zastąpić wyczerpane zapasy rakiet dalekiego zasięgu ATACMS i wzmocnić zdolności bojowe ukraińskiej armii.

Pociski GLSDB mogą być wystrzeliwane z systemów artylerii rakietowej M270 MLRS i M142 HIMARS. Zwracają na to uwagę media ukraińskie. Do tej pory, rakiety, którymi dysponowali Ukraińcy dla tego rodzaju systemów artyleryjskich, miały zasięg około 75 km. To oznacza, że dzięki GLSDB zasięg rażenia sił ukraińskich zostanie podwojony.

11 marca w saudyjskiej Dżuddzie odbyły się negocjacje amerykańsko-ukraińskie. Amerykanie i Ukraińcy uzgodnili w czasie wtorkowych negocjacji zawieszenie broni na lądzie, morzu i w powietrzu na 30 dni. USA zadeklarowały natychmiastowe wznowienie pomocy wojskowej dla Kijowa, wstrzymanej niedawno po sporze Donalda Trumpa z Wołodymyrem Zełenskim w Białym Domu.

Waszyngton i Kijów uzgodniły też szybkie podpisanie umowy w sprawie eksploatacji przez Amerykanów surowców mineralnych i części infrastruktury Ukrainy. Prezydent Donald Trump ujawnił następnie, że w ramach rozmów poruszono również temat terytoriów Ukrainy zajętych przez Rosjan w toku wojny.

W odpowiedzi na amerykańsko-ukraińskie ustalenia doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow oświadczył, że Moskwa nie chce tymczasowego rozejmu z Ukrainą.

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że jego nadchodząca rozmowa z Władimirem Putinem będzie miała kluczowe znaczenie, a negocjacje dotyczące Ukrainy wkraczają w „krytyczny etap”. Podkreślił także, że Kijów oraz inni uczestnicy rozmów popierają konieczność zakończenia wojny.

Zdaniem amerykańskiego przywódcy, zarówno Kijów, jak i inne strony zaangażowane w proces pokojowy, popierają konieczność zakończenia wojny. Jednocześnie Trump odrzucił zarzuty, jakoby wstrzymanie pomocy wojskowej ze strony USA doprowadziło do odwrotu sił zbrojnych Ukrainy z regionu kurskiego. „Wręcz przeciwnie, zadbałem o bezpieczeństwo ukraińskich żołnierzy” – podkreślił.

Kresy.pl/Telegram

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz