Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski życzył powodzenia prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w rozmowach z Władimirem Putinem oraz wyraził nadzieję, że zmusi Rosję do porzucenia żądań wobec Ukrainy.
17 marca podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w Brukseli Sikorski podkreślił, że skuteczność Trumpa będzie oceniana na podstawie jakości osiągniętego porozumienia. Przypomniał także wcześniejsze deklaracje amerykańskiego prezydenta, który zapowiadał zakończenie wojny w ciągu 24 godzin. „Wiedzieliśmy, że to nie będzie takie proste” – skomentował polski minister.
Sikorski zaznaczył, że kluczowe będzie nakłonienie Rosji do rezygnacji z „absurdalnych żądań”, takich jak przejęcie kontroli nad całą Ukrainą, jej demilitaryzacja czy plany dalszych podbojów terytorialnych. „Jasno widać, kto chce pokoju, a kto wojny” – dodał minister, zaznaczając, że Moskwa nadal stawia warunki, co świadczy o braku realnej chęci do negocjacji.
Minister dodał jednak, że życzy Trumpowi powodzenia w rozmowach z prezydentem Rosji. Jak dodał, ma nadzieję, że prezydent USA okaże się być tak dobrym negocjatorem, na jakiego się kreuje.
Sikorski ostrzegł, że niepowodzenie w negocjacjach zagraża całej Europie — „Rosja będzie chciała przejąć innymi metodami całą Ukrainę, a najlepiej jeszcze zneutralizować militarnie połowę Europy”.
18 marca odbędzie się rozmowa telefoniczna między Donaldem Trumpem a Władimirem Putinem. Media wskazują, że Trump będzie próbował przekonać Putina dla 30-dniowego zawieszenia broni, które Ukraina zaakceptowała w zeszłym tygodniu.
Prezydent USA Donald Trump ogłosił plan przeprowadzenia rozmowy telefonicznej z Putinem w celu omówienia trwającej wojny na Ukrainie i statusu terytoriów okupowanych, a także przyszłości elektrowni jądrowej w Zaporożu.
Jak podaje Bloomberg, powołując się na źródło zbliżone do Kremla, warunkiem zawarcia rozejmu z Ukrainą może być zażądanie przez władze rosyjskie zaprzestania dostaw zachodniej broni dla Kijowa.
11 marca w saudyjskiej Dżuddzie odbyły się negocjacje amerykańsko-ukraińskie. Amerykanie i Ukraińcy uzgodnili w czasie wtorkowych negocjacji zawieszenie broni na lądzie, morzu i w powietrzu na 30 dni. USA zadeklarowały natychmiastowe wznowienie pomocy wojskowej dla Kijowa, wstrzymanej niedawno po sporze Donalda Trumpa z Wołodymyrem Zełenskim w Białym Domu.
Waszyngton i Kijów uzgodniły też szybkie podpisanie umowy w sprawie eksploatacji przez Amerykanów surowców mineralnych i części infrastruktury Ukrainy. Prezydent Donald Trump ujawnił następnie, że w ramach rozmów poruszono również temat terytoriów Ukrainy zajętych przez Rosjan w toku wojny.
Przeczytaj również: Polsko-słowackie rozmowy o bezpieczeństwie. Sikorski spotkał się z szefem MSZ Słowacji
Warto zobaczyć: UE będzie kontynuować pomoc wojskową dla Ukrainy, nawet jeśli zostanie osiągnięte zawieszenie broni
Kresy.pl/polskieradio24.pl
Mądrego przyjemnie posłuchać 😀
Wiceminister spraw ukrainy dał znowu głos.Sikorski przenieś sie na ukrainę,dadza ci może fuchę za twoje zaangażowanie dla nich.
Dlaczego w Polsce podaje się tyle wiadomości banderowskiego ministra? Dlaczego nie pójdzie walczyć ze swoimi braćmi nie zabierze Hołowni?