Drohobycz dołączył do ponad setki ukraińskich samorządów, które będą wywieszać flagi zbrodniczej organizacji.

Rada miasta Drohobycz (obwód lwowski na Ukrainie) podjęła w czwartek uchwałę o wywieszaniu na budynkach administracji miasta czerwono-czarnego sztandaru. Banderowskie flagi będą wywieszane 9 razy w roku obok flagi państwowej z okazji świąt związanych z „narodowowyzwoleńczą walką ukraińskiego narodu”.

Jak podano na stronie internetowej drohobyckiej rady, flaga OUN-UPA pojawi się na budynkach administracji miejskiej, w tym na ratuszu w następujące dni: 1. stycznia – dzień urodzin przywódcy OUN Stepana Bandery, 3. lutego – dzień utworzenia OUN, 5. marca – rocznica śmierci dowódcy UPA Romana Szuchewycza, 21. maja – Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych, czwarta niedziela maja – Święto Bohaterów (święto ustanowione przez OUN w latach 40. ub. wieku), 14. czerwca – dzień urodzin pierwszego przywódcy OUN Jewhena Konowalca, 30. czerwca – dzień ogłoszenia tzw. aktu odnowienia państwa ukraińskiego (próby utworzenia banderowskiego państwa u boku Niemiec we Lwowie w 1941 roku), a także dzień urodzin Szuchewycza, 30. lipca – dzień utworzenia Ukraińskiej Organizacji Wojskowej (organizacja terrorystyczna działająca w II RP, protoplasta OUN), 14. października – Dzień Obrońcy Ukrainy, oficjalne ukraińskie święto związane z fikcyjną datą utworzenia UPA.

Banderowskie flagi będą także wywieszane podczas posiedzeń rady miasta, jeśli zbiegną się one w czasie w wymienionymi świętami.

Jak mówił w maju br. lider Swobody, Ołeh Tiahnybok, już 136 ukraińskich samorządów różnego szczebla podjęło decyzje o wywieszaniu „rewolucyjnych banderowskich” czerwono-czarnych flag podczas różnych świąt i uroczystości. Podkreślił, że stało się to z inicjatywy deputowanych Swobody. Są to przede wszystkim miejscowości na zachodzie Ukrainy. W czerwcu br. dołączyła do nich rada dużego miasta Sumy na wschodniej Ukrainie.

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów i jej zbrojne ramię są odpowiedzialne za ludobójstwo ludności polskiej podczas II wojny światowej.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina organizuje wołyńskie kontrobchody

Kresy.pl / drohobych-rada.gov.ua

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. milon
    milon :

    Ciekawe czy Legnica miasto partnerskie tego faszystowskiego gniota z banderstanu zerwie umowę o współpracy czas prezydentowi Legnicy przypomnieć co banderowcy robili z Polakami i że nie warto wspierać miast które propagują ustrój faszystowski ociekający krwią niewinnych polek i polaków.