Swoboda: już 136 samorządów na Ukrainie zdecydowało o wywieszaniu banderowskich flag

Na Ukrainie rośnie liczba samorządów, które będą czcić różne święta i rocznice wywieszaniem banderowskich flag.

Już 136 ukraińskich samorządów podjęło decyzje o wywieszaniu „rewolucyjnych banderowskich” czerwono-czarnych flag podczas różnych świąt i uroczystości. – poinformował w poniedziałek na Facebooku szef ukraińskiej nacjonalistycznej partii Swoboda Ołeh Tiahnybok. Polityk podkreślił, że stało się to z inicjatywy deputowanych Swobody.

Według Tiahnyboka ostatnio banderowskie flagi postanowiły wywieszać na swoich budynkach rady rejonowe w Derażni i Gródku w obwodzie chmielnickim, rada miejska w Nieżynie w obwodzie czernihowskim, rada rejonowa w Obuchowie w obwodzie kijowskim oraz rada miasta Korosteszowa w obwodzie żytomierskim.

Jak podawała pod koniec kwietnia br. strona internetowa Swobody, także radni miasta Obuchowa przyjęli uchwałę o wywieszaniu czerwono-czarnych flag z okazji „doniosłych rocznic narodowowyzwoleńczej walki narodu ukraińskiego”. Jak podkreślono, stało się to pod naciskiem „patriotycznie nastawionej społeczności”. Zdjęcia z sesji rady miasta, na której podjęto tę decyzję, zamieszczone w sieciach społecznościowych, pokazują umundurowanych ludzi z emblematami batalionu ochotniczego Prawego Sektora obecnych na sali obrad rady z czerwono-czarnymi flagami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy 24. kwietnia br. podobną decyzję podjęli radni rady miejskiej Uściługu na Wołyniu. Dzień później analogiczną uchwałę przyjęli radni Kiwerc położonych w tym samym obwodzie. 26. kwietnia o wywieszaniu banderowskich flag zdecydowali radni miasta Borysław w obwodzie lwowskim a także deputowani dwóch rejonowych – winnickiej i zasławskiej na środkowej Ukrainie. 27. kwietnia o wywieszaniu czerwono-czarnego sztandaru zdecydowali deputowani rady rejonu z siedzibą w Kamieńcu Podolskim.

Ukraińscy samorządowcy niekiedy uzasadniają decyzje o wywieszaniu banderowskich flag przyjęciem w Polsce nowelizacji ustawy o IPN penalizującej tzw. kłamstwo wołyńskie. Tak zrobiono m.in. w Tarnopolu.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz