W Dnieprze na sesji rady miejskiej zmieniono nazwy około dziesięciu ulic związanych z Rosją – poinformował Ukrinform. Jedna z nich nosi teraz nazwę “Bohaterów UPA”.

W Dnieprze na sesji rady miejskiej zmieniono nazwy około dziesięciu ulic związanych z Rosją. Jedna z nich nosi teraz nazwę “Bohaterów UPA”. Poinformował o tym na Telegramie burmistrz Dniepru Borys Fiłatow.

„Dzisiaj podczas sesji zmieniono nazwy prawie tuzina kolejnych ulic, aby uwolnić je od echa rosyjskiego jarzma. Tak jak zrobiliśmy z ponad setką innych naszych nazw miejscowości. Jednak to nie tylko zmiana nazwy. To także świetna okazja, aby podziękować naszym niesamowitym bohaterom sił obrony powietrznej. Bo teraz zamiast ulicy Borodyńskiej w Dnieprze jest ulica Strażników Nieba. A ulica Kamczacka nazywa się teraz Bohaterami UPA” – czytamy w poście.

Na początku maja informowaliśmy, że w obwodzie iwano-frankiwskim członkowie rady miejskiej Kałusza podjęli decyzję o zmianie nazwy ośmiu ulic. Ulica Czerniachowskiego (generała Armii Czerwonej, odpowiedzialnego m.in. za tzw. obławę augustowską) otrzymała nazwę Dmytra Palijiwa, członka SS Galizien.

Zostało to ogłoszone na Facebooku burmistrza Andrija Naidy.

„To oczekiwana decyzja, którą poprzedziła długa dyskusja publiczna na różnych platformach – ankieta wśród mieszkańców na portalu społecznościowym Facebook, na oficjalnej stronie internetowej poprzez konsultacje elektroniczne, w komisji ds. zmiany nazw ulic, alejek i de facto w stałych komisjach rady miejskiej” – pisze Naida.

Przypomnijmy, że centralna ulica w Dnieprze otrzymała imię Stepana Bandery. „Szczerze mówiąc, to był dla mnie też rodzaj testu. Razem z sekretarzem rady miejskiej śmialiśmy się nawet: „Ktokolwiek odpowie pierwszy, jest, rozważmy, potencjalnym kolaborantem. Ulica Stepana Bandery w Dnieprze będzie. Dlatego my czekają na decyzję sesji rady miejskiej w dniu 21 września” – czytamy.

Kresy.pl/Ukrinform

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply