Prezydent Ukrainy chce, by państwa UE odbudowały Donbas

Ukraińskie władze zwrócą się do krajów Unii Europejskiej z wezwaniem do wzięcia na siebie odpowiedzialności za odbudowę konkretnych miejscowości w Donbasie ze zniszczeń wojennych. – podał w niedzielę portal Ukraińska Prawda powołując się na słowa prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Ukraińscy dyplomaci będą przekonywać kraje UE do tego pomysłu.

Poroszenko przebywał w niedzielę z wizytą w Awdijiwce w obwodzie donieckim. Towarzyszyli mu m.in. kierownicy ukraińskich przedstawicielstw dyplomatycznych za granicą, których ukraiński prezydent zabrał na linię frontu wojny z separatystami, by „zobaczyli na własne oczy, czego potrzebuje Donbas”.

Jak podaje Ukraińska Prawda, podczas otwarcia gazociągu wysokiego ciśnienia Poroszenko powiedział, że Ukraina będzie starała się przekonać kraje Unii Europejskiej do zaangażowania się w odbudowę Donbasu.

Będziemy robić tak, by każdy kraj Unii Europejskiej wziął na siebie odpowiedzialność za odbudowę konkretnej miejscowości w Donbasie, w obwodach donieckim i ługańskim. – mówił ukraiński prezydent. Poroszenko dodawał, że ukraińscy ambasadorowie dostaną zadanie „mobilizowania na świecie środków finansowych dla odbudowy infrastruktury Donbasu”.

Później, podczas spotkania z ukraińskimi ambasadorami, Poroszenko ujawnił, że doszło już do kilku rozmów z zachodnimi partnerami na temat stworzenia programu odbudowy wschodniej części kraju ze zniszczeń wojennych.

Już kilka razy omawialiśmy z liderami UE program ustanowienia przez niektóre kraje swoistego patronatu nad wyznaczonymi miastami i wsiami Donbasu. Niech Niemcy wezmą odpowiedzialność za Kramatorsk, Grecja za Mariupol, Wielka Brytania za Wołnowachę, niech inne kraje wezmą Siewierodonieck, Łysyczansk, Awdijiwkę – powiedział Poroszenko dodając, że osiągnięto już w tej sprawie „wstępne porozumienie z Litwą”.

Jak twierdził ukraiński prezydent, zaangażowanie w odbudowę Donbasu pozwoli zrozumieć krajom UE skalę problemów, jakie stoją przed Ukrainą.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: W ukraińskim budżecie brakuje pieniędzy

Kresy.pl / Ukraińska Prawda

Czytaj kolejny artykuł
7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  W 1920 r. mieliśmy wywalczyć Ukraińcom niepodległość przeganiając bolszewika, teraz obcy mają podnieść kraj ze skutków wojny domowej, a Ukraińcy łaskawie wyrażą zgodę na przyjęcie tych darów albo obrażą się na cały świat, jeśli coś nie wyjdzie. Na wschodzie, jak widać, bez zmian! Obawiam się jednak, czy aby już w kancelarii premiera nie zebrał się zespół doradczy, który planuje odbudowę części Donbasu na wyznaczonym nam przez ukraińskiego brata „polskim” odcinku. Wszakże życzenia Ukrainy są dla nas rozkazem…

  • lp
   lp :

   @Wolyn1943 Mają tupet banderowcy, dać im wszystko za friko a oni będą paradować pod czerwono – czarnymi szmatami w rytm marsza oun, w te i we wte, w te i we wte ale za robotę się chwycą bo to złodziejska nacja co sama g()o zbudowała i żeruje ino na tym co ukradnie innym. Niestety, Duda i pisiata kamaryla małego człowieczka z Żoliborza pójdą na to jak najbardziej i za nasze pieniądze będą żywili banderowską chimerę.

 2. jwu
  jwu :

  panie Petro mam lepszy pomysł.Niech żołnierze NATO wyzwolą cały Donbas ,kraje UE odbudują go i wprowadzą nowe technologie,a wy spijecie śmietankę sprzedając produkty wytworzone tam.Tylko kto będzie pracował w Donbasie,jeżeli chłopaki z NATO potraktują separatystów podobnie jak Serbów w Jugosławii ?