Premier Izraela Binjamin Netanjahu odwiedzi w sierpniu Ukrainę. Będzie to pierwsza wizyta szefa izraelskiego rządu w tym kraju od 20 lat. – napisał w niedzielę Times of Israel.

Plany ukraińskiej podróży potwierdził izraelskiej gazecie urząd premiera Izraela. Netanjahu będzie na Ukrainie w dniach 18-20. sierpnia i spotka się tam z prezydentem Zełenskim a także odwiedzi Babi Jar – miejsce eksterminacji kijowskich Żydów przez Niemców i ich ukraińskich kolaborantów.

Times of Israel zauważył, że wizyta Netanjahu odbędzie się niecały miesiąc przed przyspieszonymi wyborami do Knesetu. Powołując się na opinie analityków życia politycznego w Izraelu gazeta twierdzi, że Netanjahu chce w ten sposób przypodobać się izraelskim wyborcom pochodzącym z Ukrainy.

PRZECZYTAJ: Izraelski dziennik: ukraińscy Żydzi masowo osiedlają się w Izraelu

Izraelska gazeta przypomniała, że w styczniu br. Ukraina i Izrael podpisały umowę o wolnym handlu. Netanjahu chwalił wówczas “silne” relacje pomiędzy Izraelem a Ukrainą. “Relacje te mają głębokie historyczne i kulturowe korzenie. Ukraińscy Żydzi tworzą znaczącą część ludności Izraela. A Ukraina jest domem dla dużej żydowskiej społeczności. Myślę, że jest to czwarta największa żydowska społeczność w Europie” – mówił wówczas premier Izraela.

Zdaniem Times of Israel prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który jest z pochodzenia Żydem, jest uważany za zdecydowanego stronnika Izraela. Gdy w kwietniu br. wygrał wybory prezydenckie, Netanjahu zadzwonił do niego, by złożyć mu gratulacje i zaprosić do Izraela. Gazeta podkreśliła, że kilka dni po zaprzysiężeniu Zełenski spotkał się z ukraińskimi rabinami oraz urodzonym na Ukrainie ministrem środowiska Izraela Ze’evem Elkinem. Spotkanie miało odbyć się w serdecznej atmosferze a Zełenski miał na nim zaprezentować proizraelskie poglądy.

Przypomnijmy, że Żydem jest również obecny premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman. Po wygranych przez Zełenskiego wyborach prezydenckich komentowano, że Ukraina jest jedynym na świecie państwem poza Izraelem, gdzie prezydentem i premierem są Żydzi.

Netanjahu będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, który odwiedzi Kijów, od czasu dojścia do władzy Zełenskiego. Ostatni raz szef rządu Izraela odwiedził Ukrainę w marcu 1999 roku. Tak jak obecnie, był nim wówczas Binjamin Netanjahu.

CZYTAJ TAKŻE: Francuski filozof: wybór Żyda Zełenskiego to zadośćuczynienie Ukrainy za Banderę

Kresy.pl / Times of Israel

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply