Według danych Ministerstwa Polityki Społecznej Ukrainy, poza granicami tego kraju pracuje długoterminowo aż 3,2 mln obywateli tego państwa.

Lipcowy raport Ministerstwa Polityki Społecznej Ukrainy określając liczbę Ukraińców pracujących stale za granicą na 3,2 mln oblicza, że grupa ta stanowi aż 18 proc. wszystkich Ukraińców zdolnych do pracy. Koresponduje to z przytaczanymi przez portal hromadske.ua danymi Ministerstwa Finansów, które oceniło, że to właśnie emigracja przyczyniła się do znacznego spadku bezrobocia na Ukrainie. Jego poziom wynosi obecnie 5,5 proc. To wskaźnik najniższy od lat.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Odpływ emigrantów, spadek bezrobocia spowodował także wzrost płac na Ukrainie. Według miejscowego Ministerstwa Finansów było one w maju wyższe o 7 proc. niż rok wcześniej.

Portal przytacza też dane, że Ukraińców zatrudnia już co piąta polska firma, zaś w ZUS oskładkowanych jest już około 450 tys. Ukraińców. Podaje również, że 80 proc. wśród wykrytych w Czechach imigrantów pracujących nielegalnie stanowili właśnie obywatele Ukrainy.

Bank Światowy szacuje, że przekazy pieniężne od emigrantów zarobkowych przelewane na Ukrainę sięgają już łącznej sumy około 14 mld dol. Hromadske.ua przytacza prognozę Narodowego Banku Ukrainy według którego suma ta wyniesie w roku bieżącym 12,6 mld dol. Bank twierdzi też, że dochody ukraińskich emigrantów zarobkowych wzrosły łącznie o 43%.

Czytaj: Na progu imigracyjnej katastrofy. Skończymy ja Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy?

hromadske.ua/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz