Ponad setka ukraińskich żołnierzy zginęła w Donbasie w zeszłym roku

Prokuratura Generalna Ukrainy podała na swojej stronie internatowej liczbę żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy i oddziałów wsparcia, którzy w zeszłym roku stracili życie w Donbasie.

W 2019 r. w strefie operacji przeciwko donbaskim separatystom zginęło 132 ukraińskich żołnierzy. 716 przedstawicieli ukraińskich struktur siłowych odniosło rany. Taką statystykę przytoczył w niedzielę ukraiński portal Strana.ua. Ze statystyki wynika, że niebezpieczniejszym odcinkiem frontu okazał się ten na którym ukraińscy żołnierze mierzą się z oddziałami nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według danych ukraińskiej Prokuratury Generalnej w wyniku działań wojennych, na terytorium obwodu donieckiego poległo 101 ukraińskich żołnierzy, a 519 odniosło rany. Straty były wyraźnie niższe na froncie walki z nieuznawaną Ługańską Republiką Ludową. W obwodzie ługańskim zginęło 31 żołnierzy, 197 zostało rannych.

Strana.ua przypomina, że tylko wczoraj, na skutek ostrzału rannych zostało 10 przedstawicieli Sił Zbrojnych Ukrainy a 1 zginął.

Konflikt w Donasie rozpoczął się po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza i rządu Partii Regionów przez ruch zwolenników integracji ze strukturami zachodnimi, który tygodniami prowadził protest okupacyjny w centrum Kijowa. W marcu i kwietniu środowiska przeciwne ruchowi tak zwanego Euromajdanu, zmianie władz państwowych i kursu polityki zagranicznej Ukrainy zaczęły zajmować urzędy, posterunki milicji i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i tworzyć oddziały zbrojne w miastach Donbasu. Wpierały je oddziały paramilitarne i kozackie napływające z Rosji. W maju organizatorzy Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej jednostronnie ogłosili ich suwerenność na terenach ukraińskich obwodów donieckiego i ługańskiego. Oficjalnie ich państwowości nie są uznawane przez żadne państwo świata. W lecie 2014 r. w Donbasie doszło do eskalacji działań zbrojnych w trakcie których zwarte oddziały armii rosyjskiej wspierały separatystów. Obecna linia frontu ustabilizowała się w lutym 2015 r. Istotną rolę w wybuchu konfliktu odegrała też konflikty na tle tożsamości i języka jak powiedział niedawno prezydent Wołodymyr Zełenski.

strana.ua/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  gutek :

  I tak, proszę państwa, wygląda straszna i prawdziwa wojna. A tymczasem:
  1. Od przemocy domowej przez pierwsze 9 miesięcy na Ukrainie zginęło 777 osób wśród nich – 305 dzieci.
  2. Od zanieczyszczenia środowiska na Ukrainie co roku umiera 57 258 osób
  3. W 2017 na Ukrainie w wypadkach drogowych zginęło 4529 osób

  Ale nic, najważniesze to kupować amerykańską broń.