Biuro Praw Człowieka ONZ podało uaktualnioną potwierdzoną liczbę ofiar wśród ludności cywilnej w wyniku wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Według raportu Biura Praw Człowieka ONZ (OHCHR) od 24 lutego do północy 9 marca br. w wyniku wojny na Ukrainie co najmniej 549 osób cywilnych zginęło a 957 zostało rannych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1259.18 PLN    (5.72%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wśród zabitych cywili było 101 mężczyzn, 67 kobiet, 9 dzieci płci męskiej, 6 dzieci płci żeńskiej oraz 340 dorosłych i 26 dzieci o nieustalonej płci.

Wśród rannych cywili było 81 mężczyzn, 64 kobiety, 4 dzieci płci męskiej, 14 dzieci płci żeńskiej oraz 760 dorosłych i 34 dzieci o nieustalonej płci.

Na terenach kontrolowanych przez separatystyczne republiki w Donbasie potwierdzono 139 ofiar wśród ludności cywilnej – było to 24 zabitych i 115 rannych.

Większość ofiar została poszkodowana w wyniku eksplozji ładunków wybuchowych o szerokim obszarze rażenia, w tym w wyniku ostrzału z ciężkiej artylerii, systemów rakietowych oraz w wyniku nalotów powietrznych.

OHCHR sądzi, że rzeczywista liczba ofiar cywilnych jest znacznie wyższa, zwłaszcza na terytoriach gdzie toczą się intensywne walki i skąd potwierdzone raporty dochodzą z opóźnieniem. Dotyczy to w szczególności miast Wołnowacha, Mariupol i Izium, w których miały zginąć setki cywilów.

W obwodzie charkowskim, gdzie także toczą się ciężkie walki, ukraińska policja odnotowała wśród ludności cywilnej 170 zabitych i 368 rannych.

Przypomnijmy, że w niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken mówił, że Amerykanie mają „bardzo wiarygodne raporty” dotyczące celowości przeprowadzanych przez rosyjskie wojsko ataków na obiekty cywilne na Ukrainie.

W czwartek dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines oceniła, że Rosja prowadzi wojnę „co najmniej z pogardą dla bezpieczeństwa cywilów”. Wyjaśniała, że chodzi o naloty i ostrzał obszarów miejskich. Haines poinformowała, że oficerowie wywiadu USA dokumentują działania Rosji w celu pociągnięcia do odpowiedzialności rosyjskich władz i osób odpowiedzialnych za ataki na ludność cywilną.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz