Jak poinformował w czwartek dziennik Le Monde, Francja dostarczyła Ukrainie „kilkadziesiąt” systemów przeciwpancernych “Milan”.

Francja Francja dostarczyła Ukrainie „kilkadziesiąt” systemów przeciwpancernych “Milan” – poinformował w czwartek dziennik Le Monde.

W dniach 25-28 lutego Francja  dostarczyła sprzęt ochronny, hełmy i kamizelki kuloodporne. Według dziennika, rząd francuski miał wysłać na Ukrainę również pociski przeciwpancerne Milan. Między 28 lutego a 3 marca na Ukrainę miało trafić kilkadziesiąt systemów.

Materiał ten został przekazany armii ukraińskiej na granicy z Polską. Pierwsze operacje transferu sprzętu nadzorowali po stronie francuskiej członkowie sił specjalnych przy dowództwie operacji specjalnych.

Jak podała w poniedziałek telewizja CNN, powołując się na wysokiego urzędnika USA, Stany Zjednoczone oraz inne państwa NATO wysłały na Ukrainę po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji 17 tysięcy sztuk rakiet przeciwpancernych oraz 2 tysiące rakiet przeciwlotniczych Stinger. Były to dostawy, które trafiały drogą lotniczą do Polski i Rumunii, a następnie były transportowane drogą lądową na Ukrainę.

CNN podaje, że po rozpoczęciu wojny rosyjsko-ukraińskiej w sumie 14 państw wysłało pomoc militarną Ukrainie. Jeśli chodzi o pomoc amerykańską, w zaledwie tydzień po zatwierdzeniu przez Biały Dom pakietu pomocy wojskowej o wartości 350 mln dolarów, jego “zdecydowana większość” została zrealizowana.

O liczbie 17 tysięcy sztuk broni przeciwpancernej, w tym wyrzutni Javelin, dostarczonych na Ukrainę przez terytorium Polski i Rumunii, pisał również w niedzielę New York Times. Miała ona być dostarczona na Ukrainę “w ciągu 6 dni” od zatwierdzenia amerykańskiego pakietu, czyli od 26 lutego br. NYT sprecyzował, że w tym czasie dostarczono Ukrainie 70% przyznanej jej pomocy.

Tak wysokie tempo dostaw broni na Ukrainę miało być konieczne, aby zdążyć z jej przewiezieniem przez zachodnią Ukrainę, zanim rosyjskie bomby i rakiety zaczną spadać na tamtejsze szlaki komunikacyjne. Rosyjskie siły powietrzne są bowiem obecnie zajęte atakowaniem celów na wschodniej i środkowej Ukrainie.

Pomocy Ukrainie udziela również Dowództwo Cybernetyczne USA, ale skala tej pomocy jest trudna do ocenienia.

Wiadomo, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski posługuje się zaszyfrowanym sprzętem komunikacyjnym dostarczonym przez Amerykanów, dzięki czemu może bezpiecznie rozmawiać z prezydentem Joe Bidenem.

Zdaniem amerykańskich urzędników, powołujących się na doniesienia z Ukrainy, broń od USA i innych sojuszników “robi różnicę” na polach bitew wojny rosyjsko-ukraińskiej. Ukraińscy żołnierze uzbrojeni w wyrzutnie przeciwpancerne Javelin kilka razy w ciągu ostatniego tygodnia zaatakowali wielokilometrowy konwój rosyjskiego sprzętu, pomagając powstrzymać rosyjskie natarcie na Kijów od północy.

Zobacz też: „Batko nasz Bandera!” – ukraińska armia chwali się użyciem Javelinów [+VIDEO]

Kresy.pl/Le Monde

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply