Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy odpowiedziało ambasadorowi Izraela, który domaga się od władz Tarnopola cofnięcia decyzji o nadaniu stadionowi miejskiemu imienia Romana Szuchewycza, postaci oskarżanej o dokonanie zbrodni wojennych i ludobójstwa.

Jak podawaliśmy, 5 marca br. Rada Miejska Tarnopola zdecydowała jednogłośnie o nadaniu Stadionowi Miejskiemu imienia Romana Szuchewycza. Decyzję podjęto w 71. rocznicę śmierci Szuchewycza, który zginął w walce z NKWD. W czasie II wojny światowej Szuchewycz kolaborował z III Rzeszą – w 1941 roku był oficerem podporządkowanego Abwehrze batalionu Nachtigall (który dokonał co najmniej jednego pogromu Żydów), a w 1942 roku w szeregach podległej SS policji pacyfikował wioski na Białorusi. Od 1943 roku był głównodowodzącym tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii, która dokonała ludobójstwa Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich. Wczoraj przeciwko decyzji tarnopolskich radnych ostro zaprotestował ambasador Izraela na Ukrainie Joel Lion, domagając się na Twitterze anulowania tej decyzji.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W środę rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko odpowiedział izraelskiemu dyplomacie. „Zachowanie narodowej pamięci ukraińskiego narodu pozostaje jednym z priorytetów państwowej polityki Ukrainy” – napisał Nikołenko na Twitterze. W opinii rzecznika ukraińskiej dyplomacji dyskusje w tej sferze powinny odbywać się na szczeblu historyków. Nikołenko pouczył Liona, że „dyplomaci powinni pracować nad wzmocnieniem przyjaznych stosunków i wzajemnego szacunku między narodami, a nie na odwrót”.

Przypomnijmy, że podobnej odpowiedzi MSZ Ukrainy udzieliło ambasadorom Izraela i Polski, którzy na początku 2020 roku potępili gloryfikację działaczy nacjonalistycznych na Ukrainie, w tym Stepana Bandery. Wówczas również wskazano, że „ożywienie i zachowanie narodowej pamięci” jest jednym z głównych priorytetów polityki ukraińskiego państwa.

Jak podawaliśmy, już po proteście Joela Liona upubliczniono reakcję ambasadora RP na Ukrainie Bartosza Cichockiego na decyzję tarnopolskich radnych. Polski dyplomata odwołał wizytę w Tarnopolu i wystosował list do miast partnerskich Tarnopola w Polsce. Do tej pory (10.03.2021. godz. 13:00) media elektroniczne na Ukrainie nie zauważyły reakcji polskiego dyplomaty.

Kresy.pl 

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz