Wandale powyrywali z ziemi i poprzewracali krzyże na kwaterze wojskowej polskiego cmentarza w Kołomyi (obwód iwanofrankiwski na Ukrainie). – podał we wtorek portal Hałyćkyj Korespondent.

Ukraiński portal oparł się na informacji zamieszonej w mediach społecznościowych przez Lilianę Odosij, którą nazywa społeczną aktywistką. Z jej konta na Facebooku można dowiedzieć się, że pracuje w Polskiej Sobotniej Szkole im. Stanisława Vincenza w Kołomyi. Odosij zamieściła na Facebooku zdjęcia, na których widać przewrócone i połamane krzyże.

„Polska społeczność odnawia w mieście stare groby swoich rodaków, w szczególności odnowili krzyże, na pamiątkę poległych w latach 1918-1919 pod Kołomyją. Poświęcono je dwa tygodnie temu”. – cytuje słowa Odosij Hałyćkyj Korespondent.

Jak twierdzi ukraiński portal miejscowi mieszkańcy są oburzeni wandalizmem i sądzą, że może on być „prowokacją”. Jednak jak można przekonać się z dyskusji pod postem Odosij, pojawiły się głosy, że krzyże były jakoby ustawione przez Polaków „nielegalnie”.

Zdewastowany cmentarz to prawdopodobnie nekropolia w Kosaczowie na przedmieściach Kołomyi. Według strony internetowej akcji Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia latem tego roku wolontariusze akcji pracowali na cmentarzu doprowadzając go do porządku.

Prace polegały na uporządkowaniu terenu, wydobyciu z ziemi krzyży i ponowne ich postawienie. Odświeżyliśmy także pomnik oraz krzyż. Finałowym efektem naszej pracy było ponowne wkopanie około 40 krzyży, udekorowanie ich polskimi symbolami, oddanie czci zmarłym oraz zapalenie zniczy i złożenie wiązanki na płycie pamiątkowej pomnika. – napisano na stronie akcji.

Prawdopodobnie zdewastowana część cmentarza to kwatera Polaków zmarłych w latach 1918-1919 w obozie internowania w Kosaczowie urządzonym przez władze samozwańczej Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej. W tym i innych podobnych mu obozach zostało zamęczonych lub rozstrzelanych przez władze ZURL tysiące Polaków.

PRZECZYTAJ: Zbrodnie terrorystów z tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej 1918-19. Preludium Wołynia

Kresy.pl / gk-press.if.ua

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  Nic nowego, w 1930 r. dzielni ukraińscy patrioci zniszczyli krzyże i tabliczki na cmentarzu poległych w walce z nawałą bolszewicką pod Zadwórzem. Dla nich walka z polskimi mogiłami to chleb powszedni. Gorzej w starciu otwartym…

 2. Accipiter
  Accipiter :

  Śmierdzi rosyjską prowokacją na kilometr. Jak nic oddział Specnazu lub kompania donieckich czołgistów wracając z przepustki to zrobiła.
  Każdy wie, że to robota rezunów. U nas jak usunie się w majestacie prawa jeden nielegalny banderowski pomnik to ukry ryja drą w niebios. Tam zniszczą nam cały cmentarz to ani rządzą ani pies z kulawą nogą się nie odezwie. Wstyd i hańba rodacy.

 3. ProPatria
  ProPatria :

  Cały cmentarz zrównany z ziemią, zdewastowany konkretnie przez banderowską dzicz… GDZIE MIAŻDŻĄCA REAKCJĄ polskojęzycznego msz ?? Gdyby choć jedna ryska pojawiła się na pochówku upowskiego morderczego padła stepowi poruszyliby niebo i ziemię w obronie swoich zbrodniarzy.. HAŃBA !!!