Na przedmieściach Lwowa spłonął rzymskokatolicki kościół [+VIDEO]

W piątek niemal doszczętnie spłonął kościół pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Brzuchowicach koło Lwowa, będący kościołem parafialnym przy Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Lwowskiej.

Jak podał lwowski oddział Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS), 3 grudnia o godzinie 13:43 czasu lokalnego (12:43 w Polsce) na numer alarmowy przyszło powiadomienie o pożarze kościoła w Brzuchowicach.

W momencie przybycia strażaków na miejsce pożaru dach i wieża kościoła były objęte ogniem. Później zajęła się także druga z wież. Z powodu gęstego dymu strażacy musieli pracować w specjalnych urządzeniach ochrony dróg oddechowych i oczu. W sumie w gaszeniu ognia wzięło udział 11 jednostek sprzętu i 44 strażaków.

W wideo opublikowanym przez DSNS na YouTube Wołodymyr Dubasiuk z miejscowej straży pożarnej powiedział, że akcja gaśnicza była utrudniona także z powodu braku hydrantów wokół kościoła i braku odpowiedniego dojazdu dla specjalistycznego sprzętu.

O godzinie 15:51 (godzina 14:51 w Polsce) pożar został zlikwidowany. Jednak, jak podaje katolicki portal Credo, spłonęła wieża nad prezbiterium oraz całkowicie zawalił się dach kościoła. Spaliło się także rusztowanie wewnątrz świątyni.

Poparzeń 1. stopnia doznało dwóch parafian, którzy w momencie wybuchu pożaru znajdowali się w zakrystii. Mężczyźni ci, w wieku 60 i 70 lat, po udzieleniu im pomocy medycznej na miejscu, odmówili przewiezienia do szpitala.

Na miejscu był obecny biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa, który przekazał Credo, że wstępnie prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie elektryczne. Zaznaczał przy tym, że dokładna przyczyna zostanie ustalona później.

Kościół w Brzuchowicach został wzniesiony zaledwie kilka lat temu. W jego wnętrzu wciąż trwały prace budowlane.

CZYTAJ TAKŻE: Pożar kościoła w „białoruskiej Częstochowie” [+VIDEO/+FOTO]

Kresy.pl / credo.pro / lv.dsns.gov.ua / zaxid.net

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply