Macron obiecał Zełenskiemu więcej broni

We wtorek odbyła się rozmowa telefoniczna pomiędzy prezydentami Francji i Ukrainy – Emmanuelem Macronem i Wołodymyrem Zełenskim.

Prezydent Francji Emmanuel Macron obiecał prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu dostarczenie w najbliższych dniach dodatkowej broni – podał we wtorek ukraiński portal Europejska Prawda, powołując się na komunikat Pałacu Elizejskiego z rozmowy obu głów państw.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6804 PLN    (30.92%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Macron potwierdził, że dostawy broni z Francji będą „kontynuowane i będą rosnąć w nadchodzących dniach i tygodniach, podobnie jak dostawy pomocy humanitarnej”.

Prezydent Francji powiedział też, że wniosek Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej zostanie rozpatrzony podczas czerwcowego szczytu UE. Rozpatrzenie wniosku będzie oparte na opinii wyrażonej przez Komisję Europejską i „w duchu wyrażonym na szczycie w Wersalu przez wszystkie państwa członkowskie, które uznały Ukrainę za część europejskiej rodziny” – napisano w komunikacie służby prasowej francuskiego prezydenta.

Tematem rozmowy były też gwarancje bezpieczeństwa, jakie Francja może udzielić Ukrainie w ramach przyszłej umowy międzynarodowej mającej zapewniać Ukrainie suwerenność i integralność terytorialną.

Zełenski i Macron rozmawiali także o ewakuacji obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu, a także o „wyzwaniach dla bezpieczeństwa żywnościowego” wywołanych przez wojnę na Ukrainie. Dyskutowano m.in. o możliwych sposobach eksportu ukraińskiego zboża.

Według Pałacu Elizejskiego rozmowa telefoniczna obu prezydentów trwała godzinę i 10 minut. Oceniono ją jako długą i rzeczową.

Służba prasowa prezydenta Ukrainy nie opublikowała dotychczas swojego komunikatu na temat tej rozmowy.

Przypomnijmy, że portal Politico napisał w poniedziałek, że przywódcy Francji, Niemiec czy Włoch obawiają się, że wygrana Ukrainy w wojnie z Rosją zdestabilizowałaby tę ostatnią, co oddaliłoby normalizację stosunków w kwestii energetyki. „Chociaż Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz wielokrotnie powtarzali, że to do Ukrainy będzie należało określenie warunków zaprzestania działań wojennych, ostatnio podkreślili, że preferują zawieszenie broni, +raczej wcześniej niż później+” – pisało Politico.

W ubiegłym tygodniu Zełenski powiedział w wywiadzie dla włoskiej telewizji Rai 1, że Macron namawiał go do ustępstw terytorialnych wobec Rosji, które pozwoliłyby Władimirowi Putinowi na „uratowanie twarzy”.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz