Zełenski: Macron proponował ustępstwa terytorialne wobec Rosji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski twierdzi, że jego francuski odpowiednik nakłaniał go do ustępstw wobec Rosji.

Jak podał w piątek ukraiński portal Europejska Prawda, Zełenski powiedział w wywiadzie dla włoskiej telewizji Rai 1, że Emmanuelowi Macronowi nie udało się osiągnąć powodzenia w roli mediatora pomiędzy stronami wojny na Ukrainie. “Chciał uzyskać jakieś wyniki poprzez mediację, ale nie znalazł ich” – powiedział ukraiński prezydent przekonując, że stało się z winy Rosji a nie Ukrainy.

Według Zełenskiego Macron na próżno szuka “wyjścia dla Rosji”, ponieważ jakiekolwiek wyjście nastąpi dopiero wtedy, gdy Rosja będzie tego chciała.

Ukraiński prezydent poinformował też, że Macron proponował pewne ustępstwa kosztem suwerenności Ukrainy, aby pozwolić Putinowi na zachowanie twarzy.

„Wydaje mi się, że to nie jest prawidłowe. Nie jesteśmy gotowi, aby coś komuś zachowywać i tracić dla tego terytorium. To stracony czas” – powiedział Zełenski.

Ukraiński prezydent porównał wieloletnie wysiłki europejskich przywódców w “znalezieniu podejścia” do Rosji i Putina do polityki appeasementu wobec hitlerowskich Niemiec w latach 30. XX wieku.

„24 lutego Rosja pokazała, że ​​nie zważa na jakiekolwiek ustępstwa i zabierze terytorium, jeśli się na to zdecyduje. I Emmanuel nie powinien wykonywać tych czy innych kroków dyplomatycznych. Został prezydentem, ja go popierałem. Ale bez wszelkich kroków w bok, historia tego nie wybacza. Tylko kroki naprzód, jeśli chcesz odzyskać swoje z powrotem” – powiedział Zełenski.

Ukraiński prezydent zapewnił też, że jest gotów negocjować z Putinem, ale na warunkach dialogu, a nie ultimatum.

Emmanuel Macron jest jednym z niewielu zachodnich przywódców, którzy regularnie kontaktują się z Władimirem Putinem po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W kwietniu czasowo zaprzestał telefonowania do Putina po pojawieniu się doniesień o zbrodniach na ludności cywilnej w Buczy. Zapowiadał jednak wznowienie dialogu z prezydentem Rosji i zrobił to dzwoniąc do niego 3 maja br.

Kresy.pl / eurointegration.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply