W centrum Kijowa, w miejscach gdzie w 2014 roku doszło do największych masakr, rozpoczęto przygotowania do budowy wielkiego kompleksu pomnikowego na cześć Majdanu. Przygotowania te uniemożliwiają pracę ekspertom prokuratury, która do tej pory nie zakończyła śledztwa w sprawie wydarzeń sprzed 5 lat.

Jak podało w sobotę Hromadske, na ulicy Instytuckiej (obecnie częściowo przemianowanej na Aleję Bohaterów Niebiańskiej Sotni) od Placu Niepodległości aż po stację metra „Chreszczatyk” postawiono parkan ogradzający obszar, na którym ma stanąć ogromny memoriał ku czci Majdanu. Według prokuratury oraz pełnomocniczki prawnej poszkodowanych i rodzin ofiar Jewheniji Zakrewskiej, parkan uniemożliwia przeprowadzenie eksperymentów śledczych odtwarzających przebieg masakry z lutego 2014 roku.

„Eksperymenty śledcze nie zostały zakończone. Bezpośrednio w tym miejscu, gdzie stoi parkan, nie zostały zakończone. Mam także pretensje do prokuratury, dlatego, że była wielka przerwa w przeprowadzeniu eksperymentu śledczego, którą tłumaczą chorobą eksperta” – cytuje słowa Zakrewskiej Hromadske.

Według Zakrewskiej zmiana wyglądu miejsca, gdzie mają odbyć się eksperymenty, została zabroniona przez sąd a postawienie parkanu jest taką zmianą. Zdaniem prawniczki jeśli parkan nie zostanie zdemontowany, dojdzie do przestępstwa. Prokurator zajmujący się sprawą masakry na Majdanie Serhij Horbatiuk powiedział Hromadskiemu, że prokuratura nie wyrażała zgody na postawienie parkanu.

Za postawienie parkanu odpowiada Muzeum Rewolucji Godności, którego dyrektor Ihor Poszywajło powiedział ukraińskim mediom, że jest to przygotowanie do budowy kompleksu memorialnego ku czci wydarzeń na Majdanie, które obecne ukraińskie władze nazywają Rewolucją Godności.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy w lipcu ub. roku, ukraińskie władze zdecydowały, że na piątą rocznicę masakry na Majdanie, w centrum Kijowa ma powstać gigantyczny Memoriał Bohaterów Niebiańskiej Sotni. Projekt tego kompleksu przewiduje całkowitą zmianę krajobrazu w centrum ukraińskiej stolicy. Dr Iwan Kaczanowski, politolog z Uniwersytetu w Ottawie badający wydarzenia na Majdanie, zwrócił wówczas uwagę, że budowa memoriału przyczyni się do dalszego zacierania śladów pozostałych po masakrze i uniemożliwi ewentualne kolejne eksperymenty śledcze poprzez zmianę ukształtowania terenu.

Pomimo upływu prawie 5 lat od masakry na Majdanie, w wyniku której zginęło kilkadziesiąt osób, na Ukrainie nie osądzono nikogo, kto strzelał do uczestników wydarzeń 20. lutego 2014 roku. Kilku funkcjonariuszy Berkutu oskarżonych na podstawie wątpliwych dowodów o strzelanie do zwolenników opozycji znajduje się w areszcie a ich proces jest w toku. W związku z wątpliwościami odnośnie ekspertyz balistycznych sąd nakazał ich powtórzenie. Budowa Memoriału Bohaterów Niebiańskiej Sotni przed ukończeniem eksperymentów całkowicie uniemożliwi ich dokończenie.

CZYTAJ TAKŻE: Trwa obstrukcja śledztwa ws. masakry na kijowskim Majdanie

Kresy.pl / Hromadske
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   Kasper1 :

   @Stanislaw Kazimir Nie pierwszy i nie ostatni raz. Na naszych Kresach nacjonaliści ukraińscy bestialsko zamordowali ok. 10-12 tys. Ukraińców z mieszanych narodowo rodzin oraz tzw. Ukraińców sprawiedliwych którzy usiłowali ratować ludzi innej narodowości niż ukraińska, w maju 2014 nacjonaliści ukraińscy także bestialsko zamordowali kilkadziesiąt osób w Odessie a banderowskie, majdanowe władze władze do tej pory mordują mieszkańców Donbasu bombardując jego cywilnych mieszkańców.

   • Avatar
    jwu :

    @Kasper1 Dokładnie(chodzi o fragment dotyczący Donbasu)).A do tego „nasze”media wmawiają nam ,że ostrzeliwanie osiedli mieszkaniowych ,szkół i szpitali Donbasu to skuteczna i słuszna droga w walce z terroryzmem.Chcąc w ten sposób usprawiedliwić działania banderowców.

    • Avatar
     Kasper1 :

     @jwu Przy tym cytują brednie banderowców o „okupacji” Donbasu. „Okupacji” przez żołnierzy którzy są synami tej ziemi i powstali bo nie chcą nielegalnego neobanderowskiego prezydenta i rządu który od samego początku rebelii nakazał ostrzał i bombardowanie (początkowo – bo potem rebelianci zestrzelili wszystkie ukraińskie samoloty) osiedli mieszkaniowych, szpitali i szkół. Całe szczęście, że ruscy pomagają rebeliantom tak samo jak my pomagaliśmy powstańcom na Górnym Śląsku w latach 1919-1921.