Populacja Białorusi zmniejszyła się w 2018 roku – wynika ze wstępnych danych białoruskiego urzędu statystycznego.

Statystyki Biełstatu przedstawił w niedzielę białoruski portal Tut.by. Wynika z nich, że liczba ludności Białorusi zmniejszyła się już drugi rok z rzędu – o 16,2 tysiące osób. Obecnie w tym kraju mieszka 9 mln 475,6 tys. osób. W 2017 roku na Białorusi ubyło 12,9 tys. mieszkańców a w 2016 roku przybyło 6,3 tys.

Najwięcej Białorusinów ubyło w obwodzie witebskim, który zaliczył spadek liczby mieszkańców o 8,7 tysiąca. Obwody mohylewski i homelski straciły niemal po 6 tys. mieszkańców (odpowiednio 5,9 tys. i 5,7 tys.). Jedynymi obwodami, w których przybyło ludności, był obwód miński oraz sama stolica, której przybyło 10,4 tys. mieszkańców. Obecnie w Mińsku mieszka 1 mln 993 tys. ludzi.

Jak pisaliśmy, zmniejszanie się populacji Białorusi wynika między innymi z ujemnego przyrostu naturalnego. Przeciętna białoruska kobieta urodziła w 2017 roku 1,54 dziecka, przy 1,73 w 2016 roku. Według danych białoruskiego urzędu statystycznego liczba urodzeń spadła w 2017 roku z 117,8 tys. do 102,5 tys. Do tej niekorzystnej tendencji można jednak dodać także wzrastający potok emigracji. Według oficjalnych danych w 2017 roku emigracja zarobkowa z Białorusi wzrosła o 44%. Choć oficjalna statystyka tej emigracji jest niewielka – około 10 tys., niezależni publicyści uważają ją za znacznie zaniżoną.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Łukaszenko poprosił Białorusinki, by rodziły więcej dzieci

Kresy.pl / tut.by

Liczba ludności Białorusi zmniejszyła się drugi rok z rzędu
5 (100%) 1 głosów.

Reklama

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz